4 Փետրվար 2013 - 14:54 AMT
Ադրբեջանի իրավապահ մարմինները Աղդամի ուղղությամբ շարժվելու ժամանակ ձերբակալել են 76-ամյա Զարիֆա Սաֆարալիևային, ով սպիտակ դրոշը ձեռքին փորձել է անցնել Լեռնային Ղարաբաղի տարածք: Այս մասին հաղորդում է ադրբեջանական «Ազադլիգ» թերթն ու նշում, որ կինը դիմել է այդ քայլին Ղարաբաղյան պատերազմին մասնակցած և հաշմանդամ դարձած իր 5 որդիների նկատմամբ իշխանությունների կողմից գործադրվող կամայականությունների պատճառով: Նա ևս երեք երեխա ունի:
Կինը հայտարարել է, որ տեղի Գյուզանլըի հարուստ բնակիչներից մեկը` Խալիդ անունով, ալկոհոլի ազդեցության տակ ծաղր ու ծանակի է ենթարկում իր հաշմանդամ դարձած որդիներին, իսկ ոստիկանությունը ոչինչ չի ձեռնարկում: Ոստիկանների աչքի առաջ Խալիդը նույնիսկ մարմնական վնասվածքներ է հասցրել Սաֆարալիևայի որդիներից մեկին, բայց անպատիժ է մնացել:
«Ես իմ հինգ զավակներին ուղարկել եմ Ղարաբաղյան պատերազմ և բոլորը հաշմանդամ են դարձել: Նրանք էլ բազմազավակ հայրեր են: Նրանցից մեկը 15 երեխա է մեծացնում: Այդ մարդը չի թողնում, որ որդիներիս հանգիստ ապրեն: Նրա փողերը փակում են ոստիկանության աչքերը: Պատերազմի ժամանակ որդիներիս տարան, փոխհատուցում խոստանալով, իսկ հիմա նույնիսկ իմ ձայնը չեն ուզում լսել: Այդ պատճառով էլ ես ուզում եմ անցնել հայերի կողմը: Կհավաքեմ ամբողջ ընտանիքս և կանցնեմ հայերի մոտ»,- ասել է կինը:
ՀՀ ՊՆ մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը և ԼՂՀ ՊՆ մամուլի խոսնակ Սենոր Հասրաթյանը դեպքի մասին դեռևս տեղեկություն չեն տրամադրում:

4 Февраль 2013 - 15:35 AMT
Правоохранительные органы Азербайджана задержали движущуюся в направлении Агдама 76-летнюю Зарифу Сафаралиеву – мать восьмерых детей, которая с белым флагом в руках намеревалась перейти на территорию Нагорно-Карабахской Республики. Об этом сообщает азербайджанская газета «Азадлыг» и отмечает, что женщина пошла на этот шаг из-за недопустимого отношения властей к ее 5 сыновьям, ставшим инвалидами во время карабахской войны.
Женщина заявила, что один из зажиточных жителей ее села Гюзанлы по имени Халид издевается над ее сыновьями-инвалидами и даже, находясь под воздействием алкоголя, нанес телесные повреждения одному из ее сыновей, но остался безнаказанным. По словам Зарифы Сафаралиевой, местная полиция вообще не предпринимает никаких шагов, чтобы защитить ее семью.
“Я отправила пятерых своих сыновей, и все они остались инвалидами. Мои сыновья – тоже многодетные отцы. У одного из них 15 детей. А этот человек не даем моим сыновьям жить спокойно. Во время войны моих сыновей забрали, пообещав компенсацию, а сейчас даже не хотят меня слушать. Поэтому я хочу перейти на армянскую сторону. Я соберу всю свою семью и перейду к армянам”, сказала пожилая женщина.
Пресс-секретари Министерств обороны Армении и Арцаха Арцрун Ованнисян и Сенор Асратян пока не предоставляют никакой информации по этому поводу.