2012-ի հունվար-դեկտեմբերին Հայաստանում արտադրվել է 18 481,4 հազար լիտր կոնյակ, ինչը 20,2 տոկոսով ավելի է 2011-ի նույն շրջանի ցուցանիշից (15 380,5 հազար լիտր):Ինչպես հաղորդում է Հայաստանի Ազգային վիճակագրական ծառայությունը, նույն շրջանում երկրում արտադրվել է 10 068,8 հազար լիտր օղի, ինչն ավելի է 2011-ի ցուցանիշից 10,2 տոկոսով:
Բացի դրանից, 2012-ի հունվար-դեկտեմբերին արտադրվել է 5713,7 հազար լիտր գինի 2011-ի 6 191,5 հազար լիտրի փոխարեն (7,7 տոկոս ակում): Շամպայն գինիների արտադրությունը նվազել է 23,2տոկոսով` կազմելով 478,8 հազար լիտր:
Ոչ ալկոհոլային խմիչքների արտադրությունը 2012-ի հունվար-դեկտեմբերին կազմել է 45 216,6 հազար լիտր, ինչը 1,2 տոկոսով ավելի է 2011-ի նույն շրջանի ցուցանիշից:

В январе-декабре 2012 года в Армении было произведено 18 481,4 тыс. литров коньяка, что на 20,2% больше показателя аналогичного периода 2011 года (15 380,5 тыс. литров).Как сообщает Национальная статистическая служба республики, в тот же период в стране было произведено 10 068,8 тыс. литров водки, что больше показателя 2011 года на 10,2%. Кроме того, в январе-декабре 2012 года было произведено 5713,7 тыс. литров вина против 6 191,5 тыс. литров в 2011 году (спад на 7,7%). В то же время за отчетный период в стране было произведено 13 668,2 тыс. литров пива, что на 7,3% меньше, чем в январе-декабре 2011 года – 14 756 тыс. литров. Производство шампанских вин зафиксировало спад на 23,2%, составив 478,8 тыс. литров.
Производство безалкогольных напитков в январе-декабре 2012 году составило 45 216,6 тыс. литров, что на 1,2% меньше, чем в аналогичном периоде 2011 года.