ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Ալեքսանդր Լուկաշևիչը մեկնաբանել է ՌԴ վերաբերմունքը Ստեփանակերտի օդանավակայանի գործարկման վերաբերյալ:
Լուկաշևիչը նշել է, որ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները բազմիցս են մեկնաբանել այս հարցն ու անցյալ տարի հատուկ հայտարարություն են արել այս հարցի վերաբերյալ:
«Համանախագահները ստացել են կողմերի հավաստիացումները, որ ձեռնպահ են մնալու ուժի և ուժի կիրառման սպառնալիքից քաղաքացիական ինքնաթիռների հարցում և մտադիր են այդ հարցը լուծել դիվանագիտական ճանապարհով»,-մեջբերել է նա հայտարարության տեքստը՝ նշելով, որ նման դիրքորոշում ունեն ՄԽ բոլոր երեք համանախագահ երկրները:
Մեկնաբանելով Ստեփանակերտի օդանավակայանի գործարկման հարցը՝ Ալեքսանդր Լուկաշևիչը մեջբերել է ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների հայտարարությունը:

7 Февраль 2013 - 14:27 AMT
Официальный представитель МИД России Александр Лукашевич прокомментировал отношение России к намерению армянской стороны ввести в эксплуатацию Степанакертский аэропорт в Нагорно-Карабахской Республике.
Александр Лукашевич отметил, что сопредседатели МГ ОБСЕ неоднократно комментировали этот вопрос и в прошлом году сделали по этому поводу специальное заявление.
«Сопредседатели вновь получили заверения сторон, что они будут воздерживаться от использования силы или угрозы ее применения против гражданских самолетов и намерены решать этот вопрос дипломатическим путем», – процитировал он текст заявления, отметив, что подобной позиции придерживаются все три страны-сопредседателя Минской группы.
А.Лукашевич заявил, что Россия разделяет позицию сопредседателей по поводу Степанакертского аэропорта.