8 Փետրվար 2013 - 08:39 AMT
88 տարեկան հասակում ԱՄՆ Միչիգանի նահանգի Դիրբորն քաղաքում վախճանվել է հայազգի սենատոր Ջորջ Զավեն Հարթը, որը հայտնի էր նաև որպես «երգող սենատոր»: Ինչպես գրում է «Detroit Free Press»-ը, Հարթը ծնվել է Դետրոյթում հայ ներգաղթյալների ընտանիքում, ընտրվել է Միչիգանի Սենատ 1974թ. և պաշտոնաթող եղել 2002թ.: Ըստ նախկին սենատոր Արթուր Միլլերի, Հարթն առաջ է մղել ավտոմեքենաներում անվտանգության մանկական նստարանի մասին օրինագիծը, ինչն անհնար է գերագնահատել, քանի որ դա բազում մանկական կյանքեր է փրկել: Նախկին հանրապետական սենատոր Հարթը միշտ երգել է Սենատի երգչախմբի հետ ծննդյան օրերին և այլ տոներին:
Երկրորդ Համաշխարհային պատերազմի ժամանակ Հարթն ավարտել է Ուեյնի համալսարանը քաղաքագիտության բակալավրի աստիճանով:

В возрасте 88 лет в Дирборне(штат Мичиган) скончался Джордж Завен Харт, который был известен как «поющий сенатор». Как пишет «Detroit Free Press», Харт родился в Детройте в семье армянских иммигрантов, был избран в Сенат штата Мичиган в 1974 году и ушел в отставку в 2002 году. По словам экс-сенатора-демократа Артура Миллера, Харт продвигал законодательство о детском автомобильном сиденье безопасности, и что невозможно переоценить, сколько детских жизней было спасено благодаря жестким законам штата, которые продвигал Харт. Экс-сенатор республиканец Фил Хоффман отметил, что Харт всегда пел с сенатским хором на днях рождения и других праздниках.
После Второй мировой войны Харт окончил Университет Уэйна в 1949 году со степенью бакалавра в области политологии.