Ադրբեջանի բուհերի ուսանողների մեծ մասը բավարար գիտելիքներ չունի ԼՂՀ մերձակա շրջանների մասին, որոքն կազմում են նրա անվտանգության գոտին: Այդ մասին են վկայում Խոսքի ազատության հիմնադրամի անցկացրած հարցման արդյունքները:
Ադրբեջանի նյութամշակութային կորուստների մասին երիտասարդների գիտելիքների մակարդակը պարզելու նպատակով, հարցաման են ենթարկվել Բաքվի 4 համալսարանների 200 ուանողներ: Ըստ հարցման արդյունքների, մասնակիցների 56 տոկոսը լիարժեք տեղեկատվություն չունի ԼՂՀ մերձակա 7 շրջանների մասին, 40 տոկոսը համակողմանի իրազեկված է այդ մասին, իսկ մասնակիցների 4 տոկոսը խուսափել է պատասխանից: Հարցվածների մեծ մասը՝ 79 տոկոսը անգամ նվազագույն ինֆորմացիա չունի Ղարաբաղի թանգարանների ու զբոսաշրջային օբյեկտների մասին, հայտնում է «Նովոստի-Ազերբայջանը»:

Большинство студентов азербайджанских вузов не обладают достаточными знаниями относительно районов, составляющих пояс безопасности НКР. Об этом свидетельствуют результаты экспресс-опроса, проведенного Фондом защиты свободы слова.
С целью выявления уровня знаний молодежи о материально-культурных потерях Азербайджана было опрошено 200 студентов из четырех университетов города Баку. Согласно результатам, 56% респондентов не имеют полной информации о 7 районах вокруг НКР, 40% всесторонне осведомлены по данной тематике, а 4% участников опроса уклонились от ответа.
Абсолютное большинство опрошенных (79%) не имеют ни малейшей информации о музеях и туристических объектах в Карабахе, сообщает Новости-Азербайджан