11 Փետրվար 2013 - 07:43 AMT
Փետրվարի 9-ին, Թբիլիսիի «ArtHaal» համերգային դահլիճում, Հայ Առաքելական Ուղղափառ Սուրբ Եկեղեցու Վիրահայոց Թեմի «Հայարտուն» մշակույթի կենտրոնի նախաձեռնությամբ և Թբիլիսիում գործող հայկական կազմակերպությունների աջակցությամբ կայացավ համերգ` նվիրված Սուրբ Վարդանանց տոնին: Շարունակելով սիրիահայերի օգնության միջոցառումների շարքը, բարեգործական համերգի ընթացքում կազմակերպվեցին Վրաստանի հայ նկարիչների գործերի ցուցահանդես-վաճառք, Դավթյան ընտանիքի տիկնիկների և «Ջազվե» սրճի ակցիաներ: Բարեգործության ողջ հասույթը պատերազմից տուժած սիրիահայերի օգնության նպատակով փոխանցվելու է բանկային հաշվեհամարի վրա:
Համերգին ներկա էին Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը հոգևոր դասի հետ, Վրաստանում ՀՀ դեսպանության անձնակազմը, հայ համայնքային կազմակերպությունների, մտավորականության, արվեստասեր հասարակայնության ներկայացուցիչները: Վրաստանում ՀՀ դեսպանության խորհրդական Տիգրան Թումանյանն ընթերցեց Վրաստանում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան պարոն Հովաննես Մանուկյանի միջոցառմանն ուղղված ուղերձը: Բարեգործական համերգին պատվավոր հյուրի կարգավիճակով ելույթ ունեցավ հատուկ Երևանից ժամանած հանրահայտ ջազմեն Արտո Թունչբոյաջյանն՝ իր հիասքանչ կատարումներով և հայաշունչ խոսքով:
Իրար հաջորդեցին ճանաչված մենակատարներ և տարբեր մրցույթների մասնակիցներ ու դափնեկիրներ Աննա Խանչալյանի, Աննա Պողոսովայի, Նադի Զախարյան-Լուցենկոյի, Ռուբեն Ոսկանյանի, Հովհաննես Շահնազարյանի, Նինա Կարապետյանի, Էմմա Պողոսովայի ելույթները:
«Հայարտուն» մշակույթի կենտրոնի «Ջեյրան» և նորաստեղծ «Մուշ» (պարուսույց Սվետլանա Երիցյան), «Անի» (պարուսույց Անգելինա Նազարյան-Քոչյան) և «Վանք» (պարուսույց Լիանա Կաշավանիձե) պարային համույթների հայրենասիրական ոգով և ազգային շնչով տոգորված պարերը, Ներսես Շնորհալիի անվան երգի պատանեկան և ավագ երգչախմբի ելույթները (խմբավարներ՝ Մարա Աբուլյան և Հովհաննես Համբարձումյան) դարձան վիրահայոց թեմում հայ արվեստի պահպանման և զարգացման վառ դրևորում:
Միջոցառման վերջում օրհնության և գնահատանքի իր խոսքում Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը կարևորելով Վարդանանց տոնի խորհուրդը, քրիստոնյա հավատքն անվանեց այն զորեղ ուժը, որին ապավինելով հայ ժողովուրդը նվիրվել է իր հայրենիքի և հավատքի պահպանությանը:
Համերգը վարող՝ «Հայարտուն» մշակույթի կենտրոնի համակարգող և մշակույթի բաժնի պատասխանատու Լևոն Չիդիլյանը բոլոր մասնակիցներին բաժանելով շնորհակալագրեր, հայտարարեց, որ սիրիահայերի օգնության բարեգործական գործողությունը վիրահայոց համայնքում շարունակվում է, PanARMENIAN.Net-ին են հայտնել Վիրահայոց մամլո դիվանից:

9 февраля в концертном зале «Тбилиси Арт Холл» в Тбилиси, по инициативе центра культуры «Айартун» Епархии Армянской Апостольской Святой Православной Церкви в Грузии и при поддержке действующих в Тбилиси армянских организаций состоялся концерт, посвященный празднику Вардананц. Продолжая ряд мероприятий для помощи армянам Сирии, в течение благотворительного концерта были организованы выставка-распродажа работ армянских художников Грузии и кукол из театра семьи Давтянов, а также акции кофе от «Джазве». Все вырученные средства будут направлены на благотворительные цели в помощь пострадавшим от войны армянам Сирии и будут перечислены на их банковский счет.
На концерте присутствовали глава Епархии ААЦ в Грузии Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян вместе с духовными лицами, сотрудники посольства Республики Армения в Грузии, представители армянских общественных организаций, интеллигенции, а также любители искусства. Советник Посольства Республики Армения в Грузии Тигран Туманян зачитал послание Чрезвычайного и Полномочного Посла РА в Грузии господина Ованеса Манукяна.
Почетным гостем на благотворительном концерте был прибывший из Еревана всемирно известный армянский авангардный музыкант, мультиинструменталист, джазмен и композитор Арто Тунчбояджян, который великолепно спел и выступил с патриотическим словом.
Друг за другом выступили известные вокалисты, победители и участники различных конкурсов Анна Ханчалян, Анна Погосова, Надя Захарян-Луценко, Рубен Восканян, Ованнес Шахназарян, Нинна Карапетян, Эмма Погосова.
Танцевальные ансамбли: «Джейран» и недавно созданный «Муш» (хореограф Светлана Ерицян), «Ани» (хореограф Ангелина Назарян-Кочян) и «Ванк» (хореограф Лиана Кашаванидзе) – наполнили зал патриотическим духом народных танцев. Спел детский и юношеский хор имени Нерсеса Шнорали (дирижеры – Мара Абулян и Ованнес Амбарцумян), что стало яркой демонстрацией сохранения и развития искусства в Епархии ААЦ в Грузии.
Под конец мероприятия со словом благословения и оценки выступил Предводитель Епархии Армянской Апостольской Святой Православной Церкви в Грузии Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян, который рассказал о празднике Вардананц и назвал христианскую веру той мощной силой, опираясь на которую армянский народ посвящал себя сохранению своей веры и родины.
Ведущий концерта, координатор центра культуры «Айартун» и ответственный за отдел культуры Левон Чидилян всем участникам концерта вручил благодарственные грамоты и объявил, что благотворительная деятельность для помощи армянам Сирии в армянской общине Грузии будет продолжаться.