11 Փետրվար 2013 - 13:06 AMT
ՀՀ նախագահի թեկնածու Պարույր Հայրիկյանի դեմ մահափորձը խեղաթյուրված դրամայի տարրեր ներմուծեց, սակայն, դրանից զատ, նախընտրական մթնոլորտը Հայաստանում հանդարտ է և նույնիսկ ձանձրալի: Այդ մասին հայտարարել է բրիտանական ոչ կառավարական Links կազմակերպության տնօրեն Դենիս Սամութը:
«Դժվար է ասել, թե ով և ինչու է կանգնած Հայրիկյանի դեմ մահափորձի ետևում: Բայց, ես համաձայն եմ, որ Հայրիկյանի դեմ մահափորձը ուղղված էր ոչ թե մարդու, այլ ավելի շուտ գործընթացի դեմ»,-ասել է բրիտանացի փորձագետը:
Անդրադառնալով ընդհանուր առմամբ նախընտրական արշավին՝ Սամութը նշեց, որ 2012թ. երկու անգամ մրցակցային ընտրություններ անցկացվեցին Հարավային Կովկասում՝ խորհրդարանական ընտրությունները Հայաստանում մայիսին և Վրաստանում հոկտեմբերին: «Դրանք մրցակցային էին ինչպես քարոզարշավի, այնպես էլ մասնակիցների առումով: Ընտրությունները հիմնականում դրական գնահատվեցին, թեև կային որոշ լուրջ խնդիրներ: 2012թ. ԱԺ ընտրությունների համեմատ նախագահական ընտրությունները Հայաստանում առավել հանգիստ են անցնում»,-ասել է նա:
Անդրադառնալով նրան, որ Հայրիկյանն իր մահափորձի մեջ մեղադրել է «ռուսական իմպերիալիզմը», Սամութը նշել է. «Ռուսաստանը ցանկանում է, որ Սերժ Սարգսյանը վերընտրվի ՀՀ նախագահի պաշտոնում, դա բոլորի համար պարզ է: Սակայն, Հայրիկյանը լուրջ մրցակից չէ Սարգսյանի համար, ինչո՞ւ պետք է ձգտեին վերացնել նրան: Չեմ կարծում, թե կարելի է շահարկել այդ թեման: Հուսով եմ, որ համապարփակ ու թափանցիկ քննություն կկատարվի: Հայ ժողովուրդն արժանի է, Հայրիկյան մահափորձի հետ կապված հարցերի պատասխանը ստանալու»:

11 Февраль 2013 - 12:36 AMT
Покушение на кандидата в президенты Армении Паруйра Айрикяна внесло элемент драмы в искаженном виде, но помимо этого происшествия предвыборная атмосфера в Армении спокойная и даже скучная. Об этом заявил директор британской неправительственной организации Links Деннис Саммут.
«Трудно сказать, кто и почему стоял за покушением Айрикяна. Однако я согласен, что это была не просто попытка, направленная против человека, а скорее даже против процесса», – отметил британский эксперт.
Говоря в целом о ходе предвыборной кампании, Д. Саммут отметил, что в 2012 году были дважды проведены весьма конкурентные выборы на Южном Кавказе: парламентские выборы в Армении в мае и в Грузии в октябре. «Они были конкурентоспособны как в способе проведения кампании, а также участников. Выборы были, в общем, положительно оценены, хотя имелись некоторые серьезные проблемы. По сравнению с парламентскими выборами в мае 2012 года, президентские выборы в Армении носят гораздо более спокойный характер», – сказал эксперт.
Говоря о том, что П. Айрикян обвинил в покушении на него «российский империализм», Деннис Саммут отметил: «Россия хочет переизбрания Сержа Саргсяна на пост президента, это ясно всем. Однако Айрикян не составляет серьезной конкуренции Саргсяну, так почему же они должны хотеть его убрать? Я не думаю, что можно еще поспекулировать на эту тему. Я надеюсь, что будет проведено всеобъемлющее и прозрачное расследование. Армянский народ заслуживает того, чтобы получить на это ответы».