Միջազգային օլիմպիական կոմիտեի (ՄՕԿ) գործկոմը խորհուրդ է տվել հանել ըմբշամարտը 2020թ. ամառային ՕԽ ծրագրից: PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում Հայաստանի ըմբշամարտի ֆեդերացիայի փոխնախագահ Հրանտ Ենոքյանը նշել է, որ նման լուրեր կային դեռ 2008թ. Պեկինի Օլիմպիադայի ժամանակներից:
«Այն ժամանակ խոսքը գնում էր ազատ ոճի ըմբշամարտի մասին, բայց դա տեղի չունեցավ: Կարծում եմ, որ այժմ էլ այդպիսի որոշում չի կայացվի, քանի որ ԱՄՆ-ն ու եվրոպական շատ երկրներ լավ ավանդույթներ ունեն այդ մարզաձևում և թույլ չեն տա հանել այն Օլիմպիական խաղերի ծրագրից»,-ասել է Ենոքյանը:
Ըստ նրա, հնարավոր է, որ մեդալների 18 հավաքածուներից խաղարկվեն միայն 10-ը, սակայն, հազիվ թե ըմբշամարտն ընդհանրապես հանեն Օլիմպիադայի ծրագրից:

Исполком Международного олимпийского комитета рекомендовал исключить борьбу из программы летних Олимпийских игр 2020 года. В беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net вице-президент федерации борьбы Армении Грант Енокян отметил, что подобные слухи были еще со времен Пекинских Олимпийских игр 2008 года.
“Тогда речь шла о вольной борьбе. Но подобного не случилось. Я думаю, что и сейчас такое решение не будет принято, поскольку США и многие европейские страны имеют хорошие традиции в борьбе и не позволят ee исключить из программы Олимпийских игр”,- сказал Енокян.
По его словам, возможно, вместо 18 комплектов медалей будут разыграны лишь 10, но он считает, что невозможно полностью исключить борьбу из Олимпиад.