FILA բյուրոյի արտահերթ նիստը տեղի կունենա փետրվարի 14-ին Փհուկետում (Թաիլանդ): Նիստը կայանալու էր փետրվարի 16-17-ը, սակայն ՄՕԿ որոշման պատճառով տեղի կունենա ավելի շուտ:
PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում Հայաստանի ըմբշամարտի ֆեդերացիայի փոխնախագահ Հրանտ Ենոքյանը ասել է, որ մեր ֆեդերացիան բյուրոյի անդամ չէ և Փհուկետում ելույթ չի ունենալու:
«Սակայն Հայաստանի ըմբշամարտի ֆեդերացիան կմիանա ՄՕԿ որոշման դեմ մյուս ֆեդերացիաների պայքարին: Բացի այդ, փետրվարի 19-ին Իրանում մեկնարկում է հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի աշխարհի գավաթը, որին ներկա կգտնվի նաև FILA նախագահ Ռաֆայել Մարտինետտին: Այն ժամանակ արդեն կոնկրետ ծրագրերի մասին կիմանանք»,-ասել է Ենոքյանը:
Փետրվարի 12-ին ՄՕԿ նիստում հայտարարվեց, որ ըմբշամարտը հանվելու է 2020թ. ՕԽ ծրագրից: Վերջնական որոշումն այդ հարցի շուրջ կկայացվի Բուենոս Այրեսում սեպտեմբերին կայանալիք ՄՕԿ 125-րդ նստաշրջանում:

13 Февраль 2013 - 07:06 AMT
Экстренное заседание бюро FILA пройдет 14 февраля в Пхукете (Таиланд). Заседание должно было пройти 16-17 февраля, но из-за решения исполкома МОК оно пройдет пораньше. В беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net вице- президент Федерации борьбы Армении Грант Енокян сказал, что армянская федерация не является членом бюро и не выступит в Пхукете.
“Но наша Федерация присоединится к другим Федерациям для борьбы против этого решения. Кроме того, 19 февраля в Иране стартует Кубок мира по греко- римской борьбе, приедет и президент FILA Рафаэль Мартинетти. Тогда уже будем знать конкретные планы”,- добавил Енокян.
12 февраля исполком МОК принял решение исключить борьбу из программы Олимпийских игр 2020 года. Окончательное решение по формированию программы Олимпиады будет принято на 125-й сессии МОК в Буэнос-Айресе в сентябре.