Ֆրանսիայի հայկական ասոցիացիաների համակարգող խորհուրդը (CCAF) խստորեն դատապարտում է ԱԳ նախարար Լորան Ֆաբիուսի հայտարարությունը Թուրքիայի բռնատիրական ռեժիմին դրական ազդանշանների մասին: Ինչպես PanARMENIAN.Net-ին է հայտնել անկախ ֆրանսիացի լրագրող Ժան Էքիյանը, CCAF-ը իր ափսոսանքն է հայտնում առ այն, որ Ֆրանսիան որոշել է համաձայնվել նոր գլխի բացմանը Թուրքիայի և ԵՄ միջև բանակցություններում: Փետրվարի 12-ին Ֆաբիուսի հրապարակած այդ մտադրությունը առավել անհասկանալի է դառնում Թուրքիայում ազատությունների լուրջ խախտումների ֆոնին:
«Ֆրանսիայի կառավարության այս ապշեցնող որոշումը հատկանշական է նաև Թուրքիայում փոքրամասնությունների հանդեպ ռասիզմի ու բռնության համատեքստում՝ հայ կանանց սպանությունները, քրդերի դեմ բռնությունները, հունվարի 9-ին 3 քուրդ ակտիվիստների սպանությունը Փարիզում, որի ետևում թուրքական հատուկ ծառայություններն են»,-գրում է թուրքական ծագումով ֆրանսաբնակ ուսանողուհի Սեվիլ Սեվիմլին: Հայտարարությունը դիվանագիտական ցինիկ հայեցակարգի արդյունք է և հակասում է Ֆրանսիայի նախագահի դիրքորոշմանը, ասվում է CCAF-ը հաղորդագրության մեջ:

13 Февраль 2013 - 13:21 AMT
Координационный совет армянских ассоциаций Франции (CCAF) решительно осуждает заявление министра иностранных дел страны Лорана Фабиуса о позитивных сигналах авторитарному режиму Турции. Как сообщил PanARMENIAN.Net независимый французский журналист Жан Экиян, CCAF выражает сожаление по поводу решения Франции дать свое согласие на открытие новой главы в переговорах между Турцией и Европейским Союзом. Эта инициатива, обнародованная Лораном Фабиусом 12 февраля, становится все более непонятной в контексте серьезных нарушений свободы в Турции. "Это шокирующее решение французского правительства также рассматривается в контексте расизма и насилия в отношении меньшинств в Турции: убийства армянских женщин, насилие в отношении курдов и убийство 9 января 3 курдских активистов в Париже, за которым стоят турецкие спецслужбы», – пишет французская студентка турецкого происхождения Севиль Севимли.
«Учитывая эти события, заявление Лорана Фабиуса является провокацией и поддержкой правящей Партии справедливости и развития (АКР). Оно является циничной концепцией дипломатов и находится в полном противоречии с позицией президента Франции об условиях вступления Турции в ЕС», – подчеркивается в сообщении CCAF.