Հայաստանի հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Լևոն Ջուլֆալակյանը հանդես է գալու նախաձեռնությամբ, որն ուղղված է լինելու ՄՕԿ-ի` ըմբշամարտը 2020 թվականի Օլիմպիական խաղերի ծրագրից հանելուն:
«Մի քանի օրից Իրանում կայանալու է աշխարհի գավաթի խաղարկությունը, որին մասնակցելու են շուրջ 10 երկրների հավաքականներ: Ուզում եմ միավորել աշխարհի բոլոր հայտնի ըմբիշներին, որպեսզի նամակ ուղարկենք ՄՕԿ կամ էլ բողոքի ակցիաներ անենք, որպեսզի թույլ չտանք, որ նման բան տեղի ունենա: Մենք կարող ենք համախմբվել և մեր ուզածին հասնել»,- նշեց Ջուլֆալակյանը:
Նա ընդունում է, որ վերջին տարիներին ըմբշամարտը կորցրել է դիտարժանությունը, ինչի պատճառը FILA-ի կողմից ըմբշամարտի կանոների հաճախակի փոփոխություններն են:
Ջուլֆալակյանի խոսքով, ըմբշամարտը մեծ մասսայականություն է վայելում ողջ աշխարհում: «Ցանկացած մարզաձևի նկատմամբ էլ հետաքրքրությունը կնվազի, եթե այն Օլիմպիական չհամարվի: Սակայն ՄՕԿ-ի մի քանի ղեկավարների ցանկությունը քիչ է, ամեն ինչ սեպտեմբերին է որոշվելու, իսկ ես կարծում եմ, որ ձայների մեծամասնությամբ ըմբշամարտը կմնա Օլիմպիական խաղերի ծրագրում»,- ընդգծեց Օլիմպիական չեմպիոնը:

14 Февраль 2013 - 13:09 AMT
Главный тренер сборной Армении по греко-римской борьбе Левон Джулфалакян выступит с инициативой, связанной с решением МОК исключить борьбу из программы Олимпийских игр 2020 года.
“Через несколько дней в Иране состоится розыгрыш Кубка мира, в котором примут участие сборные 10 стран. Я хотел бы объединить всех знаменитых борцов, чтобы направили в МОК письмо или провели бы акции протеста, чтобы не допустить подобного решения. Мы можем объединиться и добиться желаемого”, – сказал Джулфалакян.
Он признал, что в последние годы борьба потеряла популярность, причиной чего стали частные изменения правил со стороны FILA.
«Интерес к любому виду спорта снизиться, если он не будет считаться Олимпийским. Однако желания нескольких руководителей МОК мало, все будет решено в сентябре, а я считаю, что большинством голосов борьба останется в программе Олимпийских игр», – сказал Левон Джулфалакян.