18 Փետրվար 2013 - 07:20 AMT
Հայաստանում մեկնարկել են նախագահական ընտրությունները, որոնց նախորդել են մի քանի սկանդալներ, մասնավորապես՝ ՀՀ նախագահի թեկնածու Պարույր Հայրիկյանի վրա մահափորձն ու մեկ այլ նախագահի թեկնածու՝ Անդրիաս Ղուկասյանի հացադուլը: Այսպես է գրում BBC-ի ռուսական ծառայությունն ու հավելում, որ ընտրութունների մեկնարկից առաջ փորձագետները նշում էին՝ ամենաուժեղ դիրքերը գործող նախագահ Սերժ Սարգսյանինն են, քանի որ այն թեկնածուները, որոնք կարող էին նրան ռեալ մրցակից դառնալ, առանց պատճառաբենելու հանել են իրենց թեկնածությունը:
Սպասվում է, որ գործող նախագահ Սերժ Սարգսյանը կվերընտրվի երկրորդ 5-ամյա ժամկետով, գրում է BBC-ն: Համաձայն անցկացված հարցումների, նա կհավաքի ձայների 60 %-ը: BBC-ն նաև հավելում է, որ Սարգսյանի հիմնական մրցակիցը «Ժառանգություն» կուսակցության առաջնորդ Րաֆֆի Հովհաննիսյանն է:
Նախորդ ամիս ԵԽԽՎ-ն իր մտահոգությունն էր հայտնել այն փաստի վերաբերյալ, որ հիմնական կուսակցությունների ղեկավարները որոշել են չմասնակցել ընտրություններին: Չնայած նախորդ տարվա գրանցած 7 տոկոս տնտեսության աճին, գործազրկության մակարդակը հավասար է 16 %-ի, իսկ բնակչության 30 %-ի միջին եկամուտը ախքատության շեմից ցածր է:

18 Февраль 2013 - 07:02 AMT
В Армении проходят президентские выборы, которым предшествовали несколько скандалов – покушения на одного из кандидатов и протестная голодовка, устроенная другим, пишет русская служба BBC.Еще до начала выборов эксперты указывали на то, что самые сильные позиции у действующего президента Сержа Саргсяна, поскольку кандидаты, которые могли составить реальную конкуренцию, сняли свои кандидатуры без ясного объяснения причин.
Ожидается, что действующий президент Армении Серж Саргсян будет переизбран на второй пятилетний срок, пишет BBC. Согласно проведенным опросам, он наберет 60 % голосов. BBC также добавляет, что основным соперником Саргсяна является лидер партии "Наследие" Раффи Ованнисян.
В прошлом месяце ПАСЕ выразила свое беспокойство относительно того, что руководители основных партий решили не участвовать в выборах. Несмотря на то, что за прошлый год рост экономики составил 7 %, уровень безработицы равен 16 %, а 30 % населения живет ниже уровня бедности, заключает агентство.