Եվրամիությունը կիսում է ՀՀ նախագահի ընտրությունների վերաբերյալ միջազգային դիտորդների նախնական եզրակացությունները: Այդ մասին ասվում է ԵՄ արտաքին գործերի ու անվտանգության քաղաքականության գծով գերագույն ներկայացուցիչ Քեթրին Էշթոնի ու եվրոպական հարևանության քաղաքականության ու ընդլայնման գծով եվրահանձնակատար Շտեֆան Ֆյուլեի համատեղ հայտարարության մեջ:
«Մենք ի գիտություն ենք ընդունել նախագահական ընտրությունների նախնական արդյունքները և ողջունում ենք դիտորդների միջազգային առաքելության հայտարարությունը նախնական եզրակացությունների մասին»,-ասվում է հայտարարության մեջ: ԵՄ-ն նշում է ՀՀ իշխանությունների արձանագրած առաջընթացը նախագահական ընտրությունները միջազգային չափանիշներին համապատասխանեցնելու հարցում, մասնավորապես ընտրական գործընթացի կատարելագործման, թեկնածուների համար ազատ ընտրարշավ ապահովելու և ընտրացուցակների բարելավման ուղղությամբ:
Միևնույն ժամանակ ԵՄ-ն ակնկալում է, որ որոշ չլուծված խնդիրներ, այդ թվում վարչական ռեսուրսի չարաշահման դեպքերը և պետծառայողների անաչառության հարցը, ընտրարշավի ֆինանսավորման ոչ այնքան պարզ մեկնաբանությունը, ինչպես նաև ընտրողների հանդեպ ճնշման դեպքերը ապագայում կբացառվեն:
«Մենք նաև կոչ ենք անում ՀՀ իշխանություններին շտկումներ կատարել ԸՕ-ում ըստ ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ խորհուրդների համաձայն, որ տրվել են 2012թ. մայիսի խորհրդարանական ընտրություններից հետո:

Евросоюз разделяет заявление о предварительных выводах и заключении международных наблюдателей по президентским выборам в Армении. Об этом говорится в совместном заявлении Верховного представителя ЕС по иностранным делам и политике безопасности Кэтрин Эштон и еврокомиссара по вопросам расширения и европейской политики соседства Штефана Фюле.
«Мы приняли к сведению предварительные результаты президентских выборов, состоявшихся в Армении 18 февраля, и приветствуем заявление о предварительных выводах и заключениях Международной миссии по наблюдению за выборами»,- говорится в заявлении.
ЕС отмечает прогресс, достигнутый властями Армении в их усилиях по проведению президентских выборов в соответствии с международными стандартами, в частности с помощью усовершенствования избирательного процесса, обеспечения возможностей для кандидатов свободно вести избирательную кампанию и улучшения качества списков избирателей.
В то же время ЕС ожидает, что некоторые нерешенные проблемы, в том числе случаи злоупотребления административными ресурсами и пристрастности госслужащих, неясная интерпретация финансирования избирательной кампании, а также случаи давления на избирателей будут разрешены в будущем.
«Мы также призываем власти Армении провести поправки к избирательному законодательству, в соответствии с рекомендациями БДИПЧ/ОБСЕ, данными по итогам парламентских выборов в мае 2012 года»,- подчеркивается в заявлении.