23 Փետրվար 2013 - 10:51 AMT
Վրաստանի նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլին քննադատել է Վրաստանի նախարարների կաբինետի գործողություները Ռուսաստանի հետ կապեր հաստատելու ուղղությամբ՝ հայտարարելով, որ Նոր կառավարության արտաքին քաղաքականությունը Կրեմլին Վրաստանը կառավարելու լծակներ է տալիս:
«Իվանիշվիլիի ղեկավարած կառավարությունը մի քանի լծակ է տվել Ռուսաստանին»,-ասել է Սահակաշվիլին «Շեշտադրումներ» ծրագրում Առաջին հեռուստաալիքի եթերում:
Ըստ նրա, խոսքը գնում է մի քանի լծակների մասին: «Առաջինը էներգետիկ լծակն է, երբ դադարեցվում է ՀԷԿ կառուցումը և նոր կառավարությունը էներգետիկան դնում է ՌԴ առաքումներից կախվածության մեջ»,-ասել է Սահակաշվիլին:
Երկրորդն, ըստ նրա, առևտրայինն է, քանի որ Ռուսաստանը որպես գերակա շուկան ընտրելը վտանգավոր է Վրաստանի համար, այն դեպքում, երբ Եվրոպայի ու ԱՄՆ շուկաները բաց են Վրաստանի համար»:
Երրորդ լծակն, ըստ Սահակաշվիլիի, աբխազական երակթուղու վերագործարկումն է: «Խոսակցությունները նոր են սկսվել, իսկ վերականգնման աշխատանքներն արդեն տարվում են»,-աել է նա:
Ըստ Սահակաշվիլու, չորրորդ լծակ լարող է հանդիսանալ Ջավախքը: «Եթե նախկինում պատանդները Աբխազիան ու Հարավային Օսեթիան էին, ապա այժմ Ջավախքն է»,-ասել է նա:
«Եթե Ռուսաստանին ես տալիս լծակներ էլեկտրաէներգիան անջատելու, տնտեսությունը քանդելու, տարածաշրջանը պայթեցնելու ու դեպի Եվրոպա ճանապարհը փակելու համար, ապա Վրաստանը վերածվում է գավառային բռնատիրության: Եթե Վրաստանում վերանա ժողովրդավարությունը, բազմակարծությունը, ազատ ԶԼՄ-ները, ազատ դատարանները, Վրաստանը չի կարողանա ձգտել դեպի Եվրոպա և նրան միայն մեկ ճանապարհ կմնա՝ դեպի Ռուսաստան»,-ասել է Սահակաշվիլին:

Президент Грузии Михаил Саакашвили раскритиковал действия кабинета министров Грузии во главе с премьером Бидзиной Иванишвили по налаживанию отношений с Россией, заявив, что "внешняя политика нового правительства дает Кремлю рычаги управления Грузией".
"Правительство дало России несколько рычагов", – сказал Саакашвили в программе "Акценты" на Первом канале Общественного телевидения вечером в пятницу.
По его мнению, речь идет о нескольких рычагах. "Первый – это энергетический рычаг, когда приостанавливается строительство ГЭС, и новое правительство ставить энергетику в зависимость от поставок электроэнергии из России", – заявил Саакашвили.
Второй рычаг, по мнению президента, это торговый. Саакашвили считает, что избрание приоритетным российского рынка опасно для Грузии, и "дает России шанс в один день разрушить экономику Грузии", При этом он отметил, что этот приоритет избран тогда, когда для грузинских товаров открыты рынки Европы и США.
Третий рычаг, сказал Саакашвили, это восстановление железной дороги через Абхазию. "Они только начали говорить, а работы по восстановлению дороги уже начались", – заявил президент.
Четвертым рычагом, опасается Саакашвили, может стать Самцхе-Джавахети. "Если раньше заложниками были Абхазия и Южная Осетия, то сейчас это Самцхе-Джавахети", – сказал Саакашвили, выразив опасения, что ситуация в регионе может накалиться.
"Если ты даешь России рычаги для отключения электроэнергии, разрушения экономики, возможность взорвать регион и закрыть дорогу в Европу, то Грузия превратится в страну провинциальной диктатуры. Если у Грузии не останется демократии, плюрализма, свободных СМИ, свободных судов, не будет политических дебатов, Грузия не сможет стремиться в Европу, и у нее останется один путь – в сторону России…", – сказал Саакашвили.