25 Փետրվար 2013 - 08:00 AMT
ԱՄՆ կոնգրեսական Ֆրենկ Փալոունը շնորհավորել է Արցախի ժողովրդին Ազգային-ազատագրական շարժման 25-ամյակի կապակցությամբ և հաստատել է իր աջակցությունը միջազգային ճանաչման համար պայքարին ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանին ուղղված նամակում:
Նամակում Փալոունը մասնավորապես ասել է. «Արցախի ճանապարհին տարբեր փորձություններ են եղել, և ձեր ժողովուրդը թույլ չի տվել այդ խոչընդոտներին կոտրել իր կամքն ու վճռականությունը: Սումգայիթի ողբերգությունն ու բռնությունները, որ տեղի ունեցան Ադրբեջանի այլ քաղաքներում 25 տարի առաջ, ապացուցեցին, որ Լեռնային Ղարաբաղի ընտրությունը՝ պահպանել սեփական ժողովրդի ինքնությունը ինքնիշխան ժողովրդավարության ճանապարհով, ճիշտ է:
Ես իմ անկեղծ շնորհավորանքն ու գովասանքն եմ հայտնում հանրապետությանը, որը շարունակում է կառավարման ժողովրդավարական համակարգի ամրապնդմանն ուղղված ջանքերը: Ես նաև հաստատում եմ, որ հավատարիմ եմ միջազգային ճանաչման համար Արցախի ժողովրդի մղած պայքարին աջակցելու գործին: Ես անհամբեր սպասում եմ այն օրվան, երբ Արցախն իր արժանի տեղը կզբաղեցնի ազգերի ընկերակցությունում»,-ասվում է կոնգրեսականի Բակո Սահակյանին ուղղված նամակում:

24 Февраль 2013 - 15:38 AMT
Конгрессмен США Фрэнк Паллуон поздравил президента Нагорно-Карабахской Республики Бако Саакяна с 25-летием национально-освободительного движения и подтвердил свою поддержку в борьбе за международное признание.
В письме Фрэнк Паллоун, в частности, отметил: «На пути Арцаха были различные испытания, и ваш народ не позволил этим препятствиям сломить свою волю и решимость. Трагедия Сумгаита и насилие, которое имело место в других городах Азербайджана 25 лет назад, доказали верность выбора Нагорного Карабаха в сохранении самобытности своего народа путем создания суверенной демократии.
Я выражаю свои искренние поздравления и похвалу республике, продолжающей прилагать усилия в вопросе укрепления демократической системы управления. Я также подтверждаю свою приверженность позиции поддержки народа Арцаха в его борьбе за международное признание. Я с нетерпением жду того дня, когда Арцах займет свое достойное место в сообществе наций».