ՖԻԴԵ-ի նախագահական խորհուրդը մի շարք որոշումներ է կայացրել Օլիմպիադաների և աշխարհի առաջնությունների վերաբերյալ:
Ըստ ՖԻԴԵ-ի որոշման, հարկավոր է վարկանիշային միավորները վերադարձնել այն շախմատիստներին, ովքեր կորցրել են դրանք 2010թ. Օլիմպիադայում Սեբաստյան Ֆելլերի հետ պարտիանեում: Ինչպես պարզ է դարձել Օլիմպիադայից հետո, Ֆելլերը SMS-հաղորդագրությունների միջոցով պարտիաների ժամանակ հուշումներ է ստացել, հայտնում է chess-news.ru-ն:
Նախագահական խորհուրդը նաև սահմանել է նվազագույն մրցանակային ֆոնդը մայրցամաքային առաջնությունների համար, որոնք աշխարհի առաջնության էտապներից են համարվում: Այսպիսով, Եվրոպայի առաջնության մրցանակային ֆոնդը տղամարդկանց համար կլինի 150 000 եվրո, իսկ կանանց համար՝ 75 000:

Президентский совет ФИДЕ принял рекомендации комитета по проведению чемпионатов мира и Олимпиад. По решению ФИДЕ, надо возвратить рейтинговые очки всем игрокам, которые потеряли их в партиях с Себастьяном Феллером на Олимпиаде-2010. Как ранее, после Олимпиады стало ясно, Феллер с помощью смс-сообщениях получал подсказки, передает chess-news.ru.
Так же президентский совет заявил минимальный призовой фонд в континентальных чемпионатах, которые являются частью цикла чемпионата мира. Таким образом, призовой фонд чемпионата Европы среди мужчин будет 150 000 евро, а среди женщин- 75 000.