26 Փետրվար 2013 - 08:15 AMT
Նախագահ Սերժ Սարգսյանին վերընտրվելու կապակցությամբ շնորհավորական ուղերձ է հղել ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին:
«Հարգելի՛ պարոն Նախագահ, Շնորհավորում եմ Ձեզ վերընտրվելու կապակցությամբ: Փետրվարի 18-ի նախագահական ընտրությունները զարգացրեցին 2012թ. խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ արձանագրված միտումները, և ես ուրախ եմ, որ լրատվամիջոցները քարոզարշավի հավասարակշռված լուսաբանում են ապահովել: Համաձայն եմ նաև ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ նախնական եզրակացությունների հետ, որ ընտրությունները ընդհանուր առմամբ լավ էին կազմակերպված՝ հիմնարար ազատությունների պահպանմամբ, թեպետ դեռևս որոշ աշխատանք է մնում կատարելու: Առաջ շարժվելով Հայաստանը, հուսով եմ, կշարունակի ավելացնել թափանցիկությունը, խրախուսել բազմակարծությունը հիմական լրատվամիջոցներով և քաջալերել քաղաքացիների ակտիվ մասնակցությունը բարեփոխումներին ու կառավարմանը, ինչպես նաև լուծել ԵԱՀԿ կողմից բարձրացված մնացյալ խնդիրները: Ձեր պաշտոնավարման երկրորդ ժամկետի ընթացքում հուսով եմ Միացյալ Նահանգներն ու Հայաստանը միասին կաշխատեն՝ առաջ մղելու ժողովրդավարական և տնտեսական բարեփոխումները, որոնք էական են աճող երկկողմ առևտրի և ներդրումների համար: Ես նաև մնում եմ հանձնառու օգնելու ձեր երկրին՝ գտնելու Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ և բանակցային լուծում և խնդրում եմ Ձեզ, որպեսզի այսուհետ ևս Մինսկի խմբի համանախագահներին ցուցաբերեք Ձեր լիակատար աջակցությունը: Մենք չենք կարող բավարարվել ստատուս քվոյի պահպանմամբ, մենք պետք է օգտագործենք այս ժամանակահատվածը՝ խաղաղ գործընթացին նշանակալի աջակցություն ապահովելու համար: Ակնկալում եմ աշխատել Ձեզ հետ, ինչպես նաև Հայաստանի ժողովրդի՝ ամրապնդելու մեր երկրների միջև վաղեմի կապերը և պատմական բարեկամությունը»,-ասված է ԱՄՆ պետքարտուղարի շնորհավորական ուղերձում, որը զետեղված է ՀՀ նախագահի պաշտոնական կայքում:

Госсекретарь США Джон Керри поздравил президента Армении Сержа Саргсяна с переизбранием на этот пост, сообщает пресс-служба главы армянского государства.
«Президентские выборы 18 февраля развили тенденции, наметившиеся во время парламентских выборов 2012 года. Я рад, что средства массовой информации обеспечили взвешенное освещение предвыборной кампании», – говорится в поздравительном послании.
Керри отметил, что согласен с предварительным заключением БДИПЧ/ОБСЕ о том, что выборы были в целом хорошо организованы, с соблюдением основополагающих свобод, «хотя пока следует проделать определенную работу».
«Надеюсь, что Армения, двигаясь вперед, продолжит увеличивать прозрачность, поощрять плюрализм мнений в основных СМИ, поддерживать активное участие граждан в реформах и в управлении, а также решать другие проблемы, озвученные ОБСЕ”, – говорится в послании
Джон Керри выразил надежду на то, что во время второго срока президентства Саргсяна, США и Армения будут совместно работать над продвижением демократических и экономических реформ. Керри пообещал и в дальнейшем содействовать в поиске мирного решения нагорно-карабахской проблемы переговорным путем.