Ֆրանսիայի ԱԺ պատգամավոր Վալերի Բուայեն հանդես է եկել հայտարարությամբ փետրվարի 25-ին Ֆրանսիայի ԱԺ-ում Սումգայիթի զոհերի հիշատակին նվիրված միջոցառման ժամանակ ադրբեջանցիների հրահրած սադրանքին: «Սատարելով մերժողական քարոզչությանն ու ավելացնելով հակահայ սադրանքները, մասնավորապես, հայերի դեմ հանցագործություններում մեղավոր հանցագործներին քարոզելով, Ալիևի ռեժիմը հավանություն է տալիս նման միջադեպերին, որը տեղի ունեցավ Ֆրանսիայի Ազգային ժողովում: Սումգայիթյան ջարդերին նվիրված միջոցառումը, որը առիթ է մտորումների ու հույզերի, ադրբեջանական սադրանքի հերթական վայրը դարձավ, ինչը մեկ անգամ ևս ապացուցում է, որ Ադրբեջանը մտադիր չէ ոչ թուլացնելու, ոչ էլ կարգավորելու ղարաբաղյան հակամարտությունը»,-ասել է նա՝ նշելով, որ նավթով չես գնի ոչ հիշողությունը, ոչ մարդկանց իրավունքները:
Վալերի Բուայեն դիմել է նախագահ Ֆրանսուա Օլանդին՝ կոչ անելով անհրաժեշտ դիվանագիտական քայլեր ձեռնարկել կասեցնելու համար նման սադրանքները: Ես խնդրում եմ Կլոդ Բարտոլոնին ԱԺ օրակարգում ընդգրկել իմ օրինագիծը ազգային օրեսնդրության մեջ 2008թ. փետրվարի 28-ին Շրջանակային որոշումն ընդգրկելու մասին, որը վերաբերում է ռասիզմի և այլատյացության դեմ պայքարին քրեական իրավունքի միջոցով: Հայոց ցեղասպանությունը քրեականացնող օրինագիծը պետք է ընդունվի»,-ասել է Բուայեն, գրում է Nouvelles d՝Arménie-ին:

Депутат французского парламента Валери Буайе выступила с заявлением по поводу провокации азербайджанцев на мероприятии памяти жертв сумгаитских погромов в Национальном Собрании Франции 25 февраля. «Поддерживая пропаганду отрицания и умножая акты антиармянской провокации, в частности путем пропаганды преступников, виновных в преступлениях против армян, режим Алиева поощряет такие инциденты, какой произошел вчера в стенах Национального Собрания, где проходила церемония по поводу 25-летия армянских погромов в Сумгаите 28–29 февраля 1988 года. Это мероприятие, являющееся поводом для раздумий и эмоций, стало местом очередной азербайджанской провокации, которая еще раз доказывает, что намерения Азербайджана не имеют отношения ни к ослаблению, ни к урегулированию нагорно-карабахского конфликта», – заявила она, подчеркнув, что нефтью не купишь ни память, ни права человека.
Валери Буайе обратилась к президенту Франции Франсуа Олланду с призывом предпринять необходимые дипломатические шаги для прекращения провокаций такого рода. Я прошу Клода Бартолона включить в повестку дня Национального Собрания мой законопроект о переносе в национальное законодательство Рамочного решения от 28 ноября 2008 года о борьбе с проявлениями расизма и ксенофобии посредством уголовного права. Билль о криминализации за отрицание Геноцида армян должен быть принят», – подчеркнула Буайе, пишет Nouvelles d՝Arménie.