Ղարաբաղյան հակամարտությունը այն եզակի դեպքն է, երբ փխրուն խաղաղությունը պահպանվում է բացառապես կողմերի ուժերի բալանսի շնորհիվ: Այդ մասին հայտարարել է ԼՂՀ ԱԳ նախարար Կարեն Միրզոյանը: «Այլ գործ, որ այն իրավիճակը, որ այսօր ստեղծվել է ԼՂՀ և Ադրբեջանի զորքերի շփման գծում մեզ ձեռք չի տալիս: Ադրբեջանական զորքերը շփման գծում մշտապես լարվածություն են պահպանում: Գնում է այսպես կոչված դիպուկահարների պատերազմ: Ամեն օր ղարաբաղյան հայկական դիրքերը գնդակոծվում են Ադրբեջանի կողմից հրաձգային զենքի գրեթե բոլոր տեսակներից: Այս իրավիճակը, մեր կարծիքով, վտանգավոր է: Վտանգավոր է այն իմաստով, որ շատ անբարենպաստ մթնոլորտ է ստեղծում, նպաստում է ընդհանուր լարվածության աճին ոչ միայն շփման գծում, այլ նաև ողջ տարածաշրջանում: Մենք դա անթույլատրելի ենք համարում»,-ասել է նա:
Կարեն Միրզոյանը հիշեցրել է, որ Հայաստանը, Լեռնային Ղարաբաղը, առաջարկեցին ետ քաշել դիպուկահարներին շփման գծից, ինչը հավանության արժանացավ նաև ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների կողմից:
«Ցավոք, չնայած համանախագահների բազում հորդորներին, այդ կոչերը մինչ օրս մերժվում են Ադրբեջանի կողմից: Իսկ համանախագահների կոչերին նրանք տվեցին ոչ հրապարակային պատասխան, այս փաստը կարելի է այդպես մեկնաբանել, վերջերս դիպուկահարների դպրոց բացելով Ադրբեջանում, որի հիմնական նպատակն է դիպուկահարներ պատրաստել հետագայում նրանց շփման գիծ ուղարկելու համար»,-ասել է Միրզոյանը:

Карабахский конфликт – это уникальный случай, где тот хрупкий мир, баланс сил, который есть на сегодняшний день, сохраняется исключительно за счет баланса сил между сторонами конфликта. Об этом заявил глава МИД НКР Карен Мирзоян. «Другое дело, что та ситуация, которая сегодня сложилась на линии соприкосновения между войсками Нагорно-Карабахской республики и Азербайджана – она нас не устраивает. Там идет непрестанное нагнетание напряженности со стороны азербайджанских войск. Идет так называемая снайперская война. Ежедневно позиции армянских карабахских подразделений обстреливаются со стороны Азербайджана из почти всех видов стрелкового оружия. И эта ситуация, на наш взгляд, очень опасна. Опасна в том смысле, что она создает очень неблагоприятную атмосферу, способствует общему нагнетанию напряженности не только на линии конфликта, но и во всем регионе. И мы считаем, что это недопустимо», – сказал он.
Карен Мирзоян напомнил, что было предложение со стороны Армении, Нагорного Карабаха, которое было поддержано также и сопредседательством Минском группы об отведении снайперов с линии соприкосновения, что способствовало бы общему улучшению ситуацию.
«К сожалению, несмотря на неоднократные призывы со стороны сопредседателей, эти призывы до сих пор отвергаются Азербайджаном, а негласный ответ на призывы сопредседателя они дали, это можно так комментировать, открыта снайперская школа недавно в Азербайджане, одной из основных целей которой является подготовка снайперов с целью дальнейшего направления на линию соприкосновения», – подчеркнул Мирзоян.