4 Մարտ 2013 - 14:56 AMT
ՀՀ ԱԳ նախարարը ՄԽ համանախագահներին տեղեկացրեց, որ Ադրբեջանը խախտել է նախորդ անգամ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները
Մարտի 3-ին Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ ՆալբանդյանըՓարիզում հանդիպել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովի, Ժակ Ֆորի, ՅանԿելլիի, ինչպես նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրչիկի հետ:
Քննարկվել են արցախյան հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացին առչնվող հարցեր: Անդրադարձ է կատարվել վստահության ամրապնդմանն ուղղված միջոցների վերաբերյալ, եռանախագահների կողմից, նախորդ հանդիպման ընթացքում արված առաջարկին:
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել համանախագահների` առաջիկայում տարածաշրջան կատարելիք այցի շուրջ: Էդվարդ Նալբանդյանը համանախագահների ուշադրությունն է հրավիրել այն փաստին, որ Փարիզում կայացած Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների` համանախագահների հետ նախորդ երկու հանդիպումների ժամանակ համաձայնեցված համատեղ մամուլի հաղորդագրությունները ադրբեջանական կողմը ոչ միայն այդպես էլ չի հրապարակել, այլև, արդեն բնորոշ դարձած ոճով, ներկայացրել է քննարկված հարցերի հետ առչնություն չունեցող հաղորդագրություններ: Արդեն ավանդույթ է դարձել, երբ ադրբեջանական կողմը մերժում է եռանախագահների կողմից ներկայացված առաջարկները և հետո մտահոգություն հայտնում բանակցային գործընթացի վերաբերյալ:
Նախարար Նալբանդյանը վերստին շնորհակալություն է հայտնել համանախագահներին` կարևոր և հետևողական միջնորդական առաքելության համար, որի վկայությունն են նաև եռանախագահ երկրների ղեկավարների կողմից լ’Ակվիլայում, Մուսկոկայում, Դովիլում և Լոս-Կաբոսում արված համատեղ հայտարարությունները: ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ նախարարը վերահաստատել է, որ Հայաստանը շարունակելու է ջանքերն` ուղղված Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորմանը:

4 Март 2013 - 15:04 AMT
Для Баку уже стало традицией сначала отвергать предложения МГ ОБСЕ, а потом выражать обеспокоенность переговорным процессом
3-го марта министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян в Париже встретился с сопредседателями Минской группы ОБСЕ Игорем Поповым, Жаком Фором и Яном Келли. Во встрече также принял участие личный представитель действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспршик.
В ходе встречи стороны обсудили вопросы урегулирования нагорно-карабахского конфликта, направленных на установление атмосферы доверия шагов, предложений сопредседателей, прозвучавших на прошлой встрече.
Была также достигнута договоренность о визите сопредседателей в регион в ближайшем будущем. Эдвард Налбандян обратил внимание посредников на то, что в нарушение достигнутых на прошлых двух встречах глав МИД Армении и Азербайджана договоренности, Баку не только не опубликовал соответствующие релизы о встрече, но, в присущем Азербайджану стиле, распространил сообщения, не имеющие ничего общего с обсуждаемыми на этих встречах вопросами. По словам Налбандяна, уже стало традиционным, что азербайджанская сторона отвергает предложения сопредседателей, а потом выражает обеспокоенность отсутствием прогресса в переговорном процессе.
Глава внешнеполитического ведомства Армении поблагодарил сопредседателей Минской группы ОБСЕ за важную и последовательную посредническую миссию, свидетельствами которой являются совместные заявления в Аквилле, Мускоке, Довиле и Лос-Кабосе. Эдвард Налбандян подтвердил намерение Армения продолжать совместные с сопредседателями усилия, направленные на исключительно мирное решение карабахской проблемы.