5 Մարտ 2013 - 12:05 AMT
«Ադրբեջանական ղեկավարությունը բազում ռազմատենչ հայտարարություններ է անում հողերը վերադարձնելու ու այլ ճանապարհով Ղարաբաղի հարցը լուծելու մասին: «Այլ» ասելով նա նկատի ունի ռազմական ճանապարհը»,-գրում է անկախ ադրբեջանցի լրագրող Չինգիզ Սուլթանսոյը: Նա վստահ է, որ Ադրբեջանի ղեկավարությունը ռազմատենչ հայտարարություններից այն կողմ չի գնա: Սուլթանսոյը գրում է. «Սակայն, մի պահ պատկերացնենք, որ Ադրբեջանը սկսեց պատերազմը: Ի՞նչ կլինի հետո: Առաջինը, կպարզվի, որ թշնամին պատրաստ էր պատերազմին, առավել ևս, որ երկրի ղեկավարությունը վաղուց և բացահայտորեն զգուշացնում է նրան այդ մասին: Հակառակորդի մարտական, քաղաքական ու հոգեբանական պատրաստությունը կարող է մերին չզիջել, թեև նրանց իշխանությունները խուսափում են աղմկահարույց հայտարարություններից ու փիարից: Նրանց մոտ ավելի քիչ են գողնաում, ավելի քիչ են ստում, քանի որ ավելի շատ են սիրում հայրենիքը, իսկ ոչ կանոնադրական հարաբերություններ թեև կան, բայց մեզանում դրանք շատ ավելի են տարածված: Կաշառակերության մասին էլ չեմ խոսում: Համեմատեք, որքան են նրանց մոտ լինում կրակոցներ, սպանություններ ու «ինքնասպանություններ» բանակում, և որքան մեզ մոտ: Եթե պատերազմ սկսվի, հայերը ետ կմղեն Ադրբեջանի գովազդված առաջին հարվածը և կարող են հակահարձակման անցնել: Կրակոցներ լսելով, բանակի մեկ քառորդն արդեն կփախչի: Մյուս քառորդը, զենք ու զինամթերք ստանալով, կկոտորի երրորդ քառորդին և այն սպաներին, որոնք խմում էին նրանց արյունը՝ ծեծում էին, բռնաբարում, փող շորթում»:
Ադրբեջանցի լրագրողը վստահ է, որ հայերը կարող են հաղթել մնացած ադրբեջանցի զինվորներին անգամ առանց կրակոցի, եթե խոստանան Ադրբեջանի բանակին ու բնակչությանը վերջ տալ կաշառակերությանը հանրապետությունում, գնդակահարել ամենագաղափարային կաշառակերներին, մյուսներին համակենտրոնացման ճամբարներ տանել, ժողովրդավարական չկեղծված ընտրություններ անցկացնել և այլն:
Նկարագրելով մարտական գործողությունների սցենարը՝ Սուլթանսոյը գրում է. «Ադրբեջանի ԶՈւ բեռնատարների վարորդները, որոնք զինամթերք են տանում ռազմաճակատ, ստիպված կլինեն կաշառք տալ ճանապարհային ոստիկանությանը, որ նրանց թույլ տան անցնել: Առաջնային գծում զինվորները կվճարեն խոհարարին, որ իրենց կերակրեն: Կվճարեն նաև սպաներին, որ իրենց ավելորդ նռնակ տան: Ճիշտ է, Ադրբեջանում արտադրված նռնակները մեկ ու մեջ կպայթեն: Իսկ մեր դիպուկահարները, ցավոք, կկարողանան թիրախների միայն մեկ երրորդը կործանել»:
«Բարդ է պատկերացնել, թե մարտից առաջ ադրբեջանցի զինվորները կխնդրեն մահվան դեպքում իրենց համարել «Ենի Ազերբայջանի» անդամ կամ գրոհի կգնան «Հանուն Իլհամի» կարգախոսով, կամ որ ադրբեջանցի պաշտոնյաները ճակատ առքումների համար կաշառք չեն վերցնի, գրում է հեղինակը: «Կարո՞ղ եք պատկերացնել Ալի Հասանովին, որը բացատրում է ժողովրդին, թե ինչո՞ւ է Ադրբեջանի ազգային բանակը, որի բյուջեն երկու անգամ գերազանցում է Հայաստանի ողջ բյուջեն, նահանջում: Կամ Ալի Ահմեդովին, որը կոչ է անում է իր կուսակցության անդամներին որպես կամավոր մեկնել ռազմաճակատ, որպես օրինակ բերելով Զիա Մամեդովի որդուն, որը բոլոր զինվորների պես է սնվում: Կարո՞ղ եք պատկերացնել նախագահ և գլխավոր հրամանատար Իլհամ Ալիևին դաշտային զինվորական համազգեստով, որը ոչ բարձր ձայնով և ծանրակշիռ, Ստալինի պես, դիմում է ժողովրդին ուղիղ եթերում՝ «Մեր գործն արդար է», «Թշնամին չի անցնի»: «Ի՞նչ գործ, ո՞ւր չի անցնի»,-հարցնում է Սուլթանսոյը haqqin.az. կայքում:

«Азербайджанское руководство делает много воинственных заявлений о возвращении земель и решении Карабахской проблемы иным путем. Говоря «иным», оно имеет в виду военным», – пишет независимый азербайджанский журналист Чингиз Султансой. Он уверен, что руководство Азербайджана дальше воинственных заявлений не пойдет. Султансой пишет: «Но все же на минуту допустим, что Азербайджан начал войну. Что же будет? Первое, что враг оказался готов к войне, тем более, что руководство страны его давно и открыто предупреждало. Боевая, политическая и психологическая подготовка у противника может оказаться не хуже нашей, хотя шумихи и пиара властей намного меньше. У них меньше воруют, меньше врут, так как больше любят родину, а дедовщина, хоть и есть, намного меньше нашей. Про коррупцию я уже не говорю. Сравните, сколько у них перестрелок, убийств и «самоубийств» в армии, и сколько у нас. В случае начала войны армяне отразят разрекламированный первый удар Азербайджана и вполне могут перейти в контратаку. Услышав выстрелы, четверть армии тут же дезертирует. Вторая четверть, получив оружие и боевые патроны, перебьет третью четверть и ту часть своих офицеров, которые пили их кровь – били, насиловали, вымогали деньги, издевались».
Азербайджанский журналист убежден, что армяне могут победить оставшихся азербайджанских солдат без единого выстрела, если пообещают армии и населению Азербайджана покончить с взяточничеством по всей республике, расстрелять наиболее идейных коррупционеров, остальных в концлагеря, проводить демократические, нефальсифицированные выборы по мировым стандартам и так далее.
Описывая сценарий боевых действий, Султансой пишет: «Водители грузовиков ВС Азербайджана, везущих на фронт боеприпасы, будут вынуждены отстегивать на постах дорожной полиции, чтобы те пустили их проехать. Солдаты на передовой будут платить повару, чтобы накормил их. Платить будут и офицерам, чтобы им выдали еще один автоматный рожок патронов и лишнюю пару гранат. Правда, гранаты, произведенные в Азербайджане, будут взрываться через одну, если не через две. А наши снайперы, увы, смогут поражать только треть целей из широко разрекламированной снайперской винтовки «Истиглал», за которой, если верить нашим правительственным СМИ, стоят в очереди все армии мира».
Сложно представить, отмечает автор, как азербайджанские солдаты перед боем будут просить в случае смерти считать их членами партии «Ени Азербайджан» или атаковать с криком «За Ильхама», или как азербайджанские чиновники будут осуществлять поставки для фронта не наживаясь на них. «Можете представить себе Али Гасанова, который объясняет народу, почему национальная армия Азербайджана, только военный бюджет которого превышает весь бюджет Армении в два раза, отступает? Или Али Ахмедова, который призывает членов своей партии идти на фронт добровольцами, показывая в качестве примера сына Зии Мамедова, который кушает пшенку и тушенку, как и все солдаты? Можете вы представить себе президента и главнокомандующего Ильхама Алиева в камуфляжной форме, который негромко и веско обращается к народу в прямом эфире на манер Сталина в кителе – “Наше дело правое!”, “Враг не пройдет!”. Какое дело? Куда не пройдет?», – спрашивает Султансой на сайте haqqin.az.