Ամեն ինչ սկսվեց դեռ անցած տարի, երբ PanARMENIAN.Net-ը ներկայացրեց «Հրազդան» մարզադաշտի պատմությունը: «Մյուս տարի էլ «Արարատի» հրաշալի հաղթանակների 40-ամյակն է, սկսենք պատրաստվել այս լավ իրադարձությանը»,- մտածեցինք մենք ու սկսեցինք:
40 տարի առաջ. Ողջ աշխարհի հայությունն է ցնծում «Արարատի» հաղթանակներով.
Իսկ համահայկական տոնը սկսվել էր դեռ վաղուց: «Արարատը» 1966 թվականին սկսեց հանդես գալ ԽՍՀՄ առաջնության բարձրագույն խմբում: 1971-ին թիմը տիրացավ առաջնության արծաթե մեդալներին:
Ի դեպ, շատերը, այդ թվում նաև «Արարատի» ֆուտբոլիստները, խոստովանում են, որ այդ ժամանակ թիմն ավելի գեղեցիկ ու տեխնիկապես հարուստ խաղ էր ցույց տալիս:
Սա հայկական ֆուտբոլի առաջին լուրջ հաջողությունն էր, և այդ թվականին էլ թիմի վեց խաղացողներ տեղ գրավեցին ԽՍՀՄ 33 լավագույն ֆուտբոլիստների ցուցակում:
Մեկ տարի անց էլ «Արարատը» նորամուտը նշեց Եվրագավաթի խաղարկությունում:
«Արարատի» հետ հաշվի էին նստում առաջնության բոլոր թիմերը.
Եկավ 1973 թվականը: «Արարատի» հետ հաշվի էին նստում առաջնության բոլոր թիմերը` վերջինիս համեմատելով Գերմանիայի և Բրազիլիայի հավաքականների հետ:
Թիմի գլխավոր մարզիչ նշանակվեց հայտնի մասնագետ Նիկիտա Սիմոնյանը:
Ապրիլի 7-ին մեկնարկեց 1973 թվականի ԽՍՀՄ Բարձրագույն խմբի առաջնությունը, որն անցկացվում էր 35-րդ անգամ: «Արարատն» առաջին իսկ խաղում սեփական հարկի տակ 3:1 հաշվով հաղթանակ տարավ Կիևի «Դինամոյի» նկատմամբ:
Առաջնությունից ընդամենը 9 տուր հետո Սիմոնյանն ասաց. «Գոհ եմ թիմի տակտիկա-տեխնիկական մակարդակից: Ես ամենայն պատասխանատվությամբ ասում եմ, որ «Արարատն» այն թիմն է, որը բոլոր հիմքերն ունի պայքարելու մրցանակային տեղի համար»:
Այդպես էլ եղավ, արդեն տարվա վերջին «Արարատը» դարձավ նախ ԽՍՀՄ գավաթակիր, ապա` նաև առաջնության չեմպիոն:
Ընդանուր առմամբ, առաջնության 30 խաղերում երևանյան թիմը տոնեց 21 հաղթանակ, 9-ն անգամ էլ պարտություն կրեց: «Արարատը» նաև ցույց տվեց առաջնության ամենալավ արդյունքը` 52 անգամ գրավեց մրցակցի դարպասը, սեփականն ընդունելով 26 գնդակ:
Այսպիսի մեծ հաջողությունից հետո էլ Սիմոնյանն ասաց, որ թիմը պատրաստ էր չեմպիոն դառնալուն, ու իր ներդրումն այդքան էլ մեծ չէ. «Ինձանից առաջ աշխատած մարզիչները լավ սերմեր էին ցանել` ստեղծելով բեղմնավոր աշխատանքի հիանալի պայմաններ: Նման ֆուտբոլիստների հետ աշխատելը հաճելի է, ամենածանր առաջադրանքներն էլ թվում են լուծելի»:
Նման ֆուտբոլիստների ու մարդկանց հետ հաճելի է նաև պարզապես զրուցել ու նրանց հետ վերապրել հայկական ֆուտբոլի ոսկե ժամանակաշրջանը: Իսկ 1973-ի հաջողությունների ավելի ամբողջական անդրադարձը կներկայացնենք հաջորդ հոդվածում:

5 Март 2013 - 13:02 AMT
Все началось в прошлом году, когда PanARMENIAN.Net представил историю стадиона “Раздан”. “В следующем году 40-летие потрясающих побед “Арарата”, будет готовиться к этому событию”, – подумали мы тогда.
40 лет назад. Армянство всего мира отмечало победы “Арарата”
А всенародный праздник начался еще задолго до того. В 1966 году “Арарат” стал выступать в Высшей лиге СССР. В 1971-ом – стал серебряным призером первенства.
Кстати, многие, в том числе и футболисты Арарата, признаются, что в то время команда показывала более красивую и технически богатую игру.
Это был первый серьезный успех армянского футбола, и в том же году шесть футболистов команды вошли в список 33 лучших футболистов СССР.
Спустя год состоялась премьера “Арарата” на розыгрыше Кубка Европы.
С “Араратом” считались все команды первенства
1973 год. С “Араратом” считаются все команды первенства, сравнивая его со сборными Германии и Бразилии.
Главным тренером команды назначается известный уже в то время специалист Никита Симонян.
7-го апреля 1973 года началось первенство Высшей лиги СССР, которое проводилось уже в 35-ый раз. В первом же матче “Арарат” на собственном поле со счетом 3:1 одержал победу над киевским “Динамо”.
После 9 туров первенства Никита Симонян сказал: “Я доволен тактико-техническим уровнем команды. И со всей ответственностью заявляю: “Арарат” – это команда, имеющая все основания бороться за призовые места”.
Так и вышло. Уже к концу года “Арарат” выиграл Кубок СССР, после стал чемпионом первенства.
В общей сложности, в 30 матчах первенства «Арарат» одержал 21 победу и потерпел 9 поражений. А также показал лучший результат турнира – 52 забитых гола против 26 пропущенных.
После такого оглушительного успеха Симонян заявил, что команда была готова стать чемпионом, его же вклад не особо велик: «Работающие до меня тренеры зародили хорошие семена, создав прекрасные возможности для эффективной работы. Работать с такими футболистами – одно удовольствие, даже самые трудные задачи кажутся выполнимыми».
С такими людьми и футболистами приятно даже просто беседовать и вместе с ними заново переживать золотое время армянского футбола. А более подробный рассказ успехов 1973 года мы представим в следующих статьях нашего цикла.