Հանրահավաքներն Ադրբեջանում իրադարձությունների սպասված զարգացում են, ակնկալվում էր, որ «արաբական գարունը» կհասնի Անդրկովկաս: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ին է հայտարարել պատմաբան, քաղաքապետ, Մերձավոր Արևելքի ու Կովկասի երկրների խնդիրնեի գծով փորձագետ Ստանիսլավ Տարասովը: Ըստ նրա, Հարավային Կովկասի մյուս երկրներն, ի տարբերություն Հայաստանի, կարծում էին, որ եթե նրանք հեռանան Ռուսաստանից ու շրջվեն դեպի Արևմուտք, ապա ամեն ինչ լավ կլինի: Սակայն, նրանք օֆսայդում հայտնվեցին, հայտնվեցին հեռավոր արևելքում, բացի այդ ինտեգրվեցին այնպիսի ապակայունացնող գործընթացներին, որոնք հսկայական տարածաշրջան են ընդգրկում Աֆրիկայից մինչև Կասպից ծով: «Ինչ վերաբերում է բողոքի ցույցերին Ադրբեջանում, ապա դրանք որոշակի յուրահատկություններ ունեն ու դրդապատճառներ: Արևմուտքի հիմնարար հենքը ժողովրդավարության պայքարն է բռնատիրության դեմ: Հեռացավ Քադդաֆին, Մուբարաքը, Ասադին ստիպում են ժողովրդավարացման գնալ: Սակայն, պարզվում է, որ ժողովրդավար Սահակաշվիլին նույնպես նահանջում էր դեպի ավտոկրատիա և, անկասկած, այդ գործընթացները ի հայտ կգան նաև Ադրբեջանում»,-ասել է Տարասովը:
Ռուս քաղաքագետը նաև նշել է, որ ժողովրդավարության այն չափանիշներին, որոնք ներկայացնում է Արևմուտքը, Ադրբեջանը չի համապատասխանում: «Նկատեք՝ Ռուսաստանը հետխորհրդային տարածքում հանդես չի գալիս ժողովրդավարական առաքելությամբ: Նա չի սատարում ոչ իշխանություններին, ոչ ընդդիմությանը, ի հակակշիռ Արևմուտքի, որն աջակցում է և մեկն, և մյուսին՝ մանիպուլայցիայի ենթարկելով երկուսին: Ինչ վերաբերում է վերջին հանրահավաքներին Ադրբեջանում, կա ևս մեկ գործոն՝ երբ Բաքուն հանդես է գալիս Հայաստանի դեմ պատերազմ սկսելու սպառնալիքներով, պարզվում է, որ բանակում, որը կոչված է պաշտպանելու նրա շահերն, ամեն ինչ չէ, որ կարգին է: Հանրահավաքները խարխլում են ռեժիմի հիմքերը նախագահական ընտրություններին ընդառաջ: Եվ այստեղ գլխավոր պահն առաջնորդի ընտրությունն է: Եթե նրանք հույսները դնեն Արևմուտքի վրա, կարժանանան արաբական առաջնորդների ճակատագրին»,-ասել է Տարասովը:
Նա գտնում է, որ Ադրբեջանում միամտաբար կարծում են, թե պատրաստի տեսքով ստացել են նախկին խորհրդային հանրապետությունը և կարող են կառավարել այնպես, ինչպես ուզում են, սակայն հայտնվեցին միանգամայն այլ իրավիճակում: «Գլոբալիզացիան խթանում է նաև ազգային ինքնագիտակցության աճը: Թուրքիան դա արդեն հասկացել է՝ այնտեղ միայն 40 տոկոսն է իրեն ազգությամբ թուրք համարում 80 մլն բնակչության դեպքում: Ադրբեջանը բազմազգ երկիր է, կան ազգություններ, որոնք ադրբեջանականցվել են խորհրդային ձևով: Այնպես որ, այդ բոլոր խնդիրները՝ սոցիալ-տնտեսական, ազգային և այլն հանգեցրին այս իրավիճակին, որից ելքը միայն ժողովրդավարացումն է: Առանց ժողովրդավարացման ու նոր ազգային քաղաքականության, Ադրբեջանը կկորցնի իր տարածքները, քանի որ Ղարաբաղի հայերին ամենևին պետք չէ միանալ ավտորիտար պետությանն ու դրանով իսկ խրախուսել նրան»,-ասել է Տարասովը:

Митинги в Азербайджане – ожидаемый ход событий, предполагалось, что «арабская война» дойдет до Закавказья. Об этом PanARMENIAN.Net заявил историк, политолог, эксперт по проблемам стран Ближнего Востока и Кавказа Станислав Тарасов. По его словам, две страны Южного Кавказа, в отличие от Армении, думали, что если они отойдут от России и повернутся к Западу, то все будет хорошо. Но они оказались в офсайде, они попали на далекий восток, кроме того, они оказались интегрированы в те дестабилизирующие процессы, которые захватили огромный регион от Африки до берегов Каспия. «Что касается акций протеста в Азербайджане, то у них есть определенная специфика и мотивация в этих выступлениях. Напомню, фундаментальная основа Запада – борьба демократии против диктатуры. Ушел Каддафи, ушел Мубарак, Асада заставляют сделать общество более демократичным. Но выясняется, что демократ Саакашвили тоже скатывался к автократии и поэтому западные союзники его и сдали. Восток всегда постепенно скатывается к автократии и, безусловно, эти процессы захватят Азербайджан», – отметил Тарасов.
Российский политолог также заметил, что в те мерки демократии, которые предъявляет Запад, Азербайджан не вписывается. «Причем заметьте – Россия не выступает с демократической миссией на постсоветском пространстве. Она не поддерживает ни власть, ни оппозицию, в противоположность Западу, который поддерживает и тех и других и таким образом манипулирует ими. Что касается последних митингов в Азербайджане, есть еще один аспект – когда Баку выступает с угрозами начать войну против Армении, выясняется, что не все благополучно в армии, которая вроде будет защищать его интересы. Митинги расшатывают основы режима до президентских выборов. И тут главный момент – выбор лидера. Если он будет уповать на Запад – то его постигнет участь арабских лидеров», – подчеркнул Тарасов.
Он считает, что в Азербайджане наивно думают, что получили в готовом виде бывшую советскую республику и могут править как хотят, но оказались в совершенно другой ситуации. «Глобализация помимо всего прочего стимулирует и рост национального самосознания. Турция это уже поняла – там только 40% считают себя этническими турками пр населении в 80 миллионов. Азербайджан – многонациональная страна, там есть этносы, которые подверглись азербайджанизации по советскому образцу. Так что весь этот комплекс проблем: социально-экономических, национальных и привел к нынешней ситуации, которую можно разрешить только путем демократизации. Без демократизации и без новой национальной политики Азербайджан будет только терять свои территории, потому что армянам Карабаха совершенно не нужно присоединяться к авторитарному государству и тем самым поощрять его», – подчеркнул Станислав Тарасов.