Այսօր Հայաստանի վարչապետ Անդրանիկ Մարգարյանը հանդիպել է Մոսկվայի քաղաքապետ Յուրի Լուժկովի գլխավորած պատվիրակությանը, հաղորդում է ՀՀ կառավարության մամլո ծառայությունը: Նշելով հայ-ռուսական հարաբերությունների բարձր մակարդակը, կողմերը համոզվածություն են հայտնել, որ համագործակցությունը Հայաստանի եւ Մոսկվայի միջեւ, ինչպես նաեւ Երեւանի եւ ՌԴ մայրաքաղաքի քաղաքապետարանների միջեւ կարեւոր դեր է կատարում երկու բարեկամ պետությունների եւ ժողովրդների միջեւ հարաբերությունների զարգացման եւ ամրապնդման գործում: Զրուցակիցները գոհունակությամբ նշել են, որ միջոցառումների անցկացումը Հայաստանում Ռուսաստանի տարվա շրջանակներում լրացուցիչ խթան կհանդիսանա տարբեր ոլորտներում հայ-ռուսական հարաբերությունների զարգացման համար: Այդ համատեքստում Ա.Մարգարյանը եւ Յու.Լուժկովը մանրամասն քննարկել են երկկողմ առեւտրա-տնտեսական համագործակցության հարցեր, որոնք, իրենց կարծիքով, դեռեւս հետ են մնում քաղաքականից եւ ռազմաքաղաքականից: Ընդգծելով, որ Ռուսաստանը շարունակում է մնալ Հայաստանի խոշորագույն առեւտրա-տնտեսական գործընկերը` կողմերը գոհունակությամբ են նշել համագործակցության ակտիվ զարգացումը ՌԴ սուբյեկտների եւ Հայաստանի մարզերի միջեւ: Այդ գործընթացում հատուկ դեր է տրվում համագործակցությանը Երեւանի եւ Մոսկվայի միջեւ, որն, ըստ Ա.Մարգարյանի, իր տնտեսական, գիտատեխնիկական եւ մշակութային ներուժի շնորհիվ, Հայաստանի համար հանդիսանում է ամենագրվիչ գործընկերներից մեկը Ռուսաստանում: Հայաստանի վարչապետը երախտագիտություն է հայտնել, մասնավորապես, Մոսկվայում հայկական ապրանքների սեպտեմբերին կայացած ցուցահանդեսը բարձր մակարդակով անցկացնելու համար: Ընդ որում նա նշել է, որ արդյունքները գերազանցել են բոլոր սպասումները, ինչն առավել շոշափելի կդառան առաջիկայում:
Իր հերթին, Յու.Լուժկովը նշել է, որ Մոսկվայի եւ Երեւանի համագործակցությունը, այլ երկրների մայրաքաղաքների համեմատ, առավել ծավալուն է եւ հագեցած: Գնահատելով դա որպես երկկողմ նպատակաուղղված քաղաքականության արդյունք, Մոսկվայի քաղաքապետը արտահայտվել է գործընթացի շարունակման եւ զարգացման օգտին: Որպես փոխշահավետ համագործակցության օրինակ նա բերել է հայ եւ ռուս գործարարների խոշոր համաժողովի անցկացումը, Մոսկվայում հայկական առեւտրի կենտրոնի կառուցումը, Հայ մշակույթի կենտրոնի ստեղծման նախագիծը, ինչպես նաեւ Մոսկվայի տան հիմնադրումը Երեւանում: Ա.Մարգարյանն ու Յու.Լուժկովը համոզվածություն հայտնեցին, որ 2005-2007թթ. Մոսկվայի եւ Երեւանի գործադիր մարմինների համագործակցության ծրագրի» իրագործումը կնպաստի նրան, որ հարաբերությունները երկու մայրաքաղաքների միջեւ կբարձրանան որակապես մի նոր մակարդակի: Միեւնույն ժամանակ նրանք նշել են, որ չնայած Հայաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ ապրանքաշրջանառության ծավալների աճին, երկկողմ հարաբերությունների համագործակցության ոլորտում կան չօգտագործված հնարավություններ: Ա.Մարգարյանն ընդգծել է Մոսկվայի գործարար շրջանակների ակտիվացման, ինչպես նաեւ Հայաստանում, մասնավորապես Երեւանում, նոր ներդրումների անհրաժեշտությունը: Կողմերը կարեւորել են նաեւ Մոսկվայի մեծ հայկական համայնքի հնարավորությունների օգտագործումը: Յու.Լուժկովը գոհունակություն է հայտնել Մոսկվայի իշխանությունների եւ հայ համայնքի համագործակցությամբ: Ա.Մարգարյանը նշել է, որ Մոսկվայում ղեկավար պաշտոններ զբղեցնող հայերի ներգրավումը ծրագրերի մշակմանը եւ իրագործմանը, կնպաստի համագործակցության արդյունավետությանը: Հայկական եւ ռուսական կողմերի կարծիքով տնտեսական հարաբերությունների զարգացմանը կարող է նպաստել տրանսպորտայի հաղորդակցությունների կարգավորումը:
Ա.Մարգարյանն ու Յու.Լուժկովը հանդիպման ընթացքում քննարկել են նաեւ փոխշահավետ համագործակցության հարցեր զբոսաշրջության, գիտության եւ տեխնիկայի, կրթության, մշակույթի ոլորտներում: Նշվել է, որ Հայաստանում Ռուսաստանի տարվա անցկացումը 2005 թվականին եւ Հայաստանի տարվա անցկացումը Ռուսաստանում 2006 թվականին լավ հնարավորություն են երկու երկրների միջեւ հումանիտար կապերի զարգացման համար: Հանդիպման ավարտին Ա.Մարգարյանը հույս է հայտնել, որ Յուրի Լուժկովի այցը նոր խթան կհանդիսանա Հայաստանի եւ Մոսկվայի կառավարությունների միջեւ հետագա փոխշահավետ համագործակցության հետագա զարգացման համար:

7 Октябрь 2005 - 15:15 AMT
Сегодня премьер-министр Армении Андраник Маргарян встретился с мэром Москвы Юрием Лужковым и возглавляемой им делегацией, сообщает пресс-служба правительства РА. Отметив высокий уровень армяно-российских отношений, стороны выразили уверенность, что сотрудничество между правительствами Армении и Москвы, а также между мэриями Еревана и столицы РФ играет важную роль в деле развития и укрепления отношений между дружественными государствами и народами. Собеседники с удовлетворением отметили процессом проведения мероприятий в рамках Года России в Армении, что является дополнительным стимулом для развития армяно-российских отношений в различных сферах. В этом контексте А.Маргарян и Ю.Лужков подробно обсудили вопросы двустороннего торгово-экономического сотрудничества, которое, по им мнению, еще отстает от политического и военно-политического сотрудничества. Подчеркнув, что Россия продолжает оставаться крупнейшим торгово-экономическим партнером Армении, стороны с удовлетворением отметили активное развитие сотрудничества между субъектами РФ и областями Армении. В этом процессе особая роль отводится сотрудничеству между Ереваном и Москвой, которая, по словам Андраника Маргаряна, благодаря своему экономическому, научно-техническому и культурному потенциалу, является одним из самых привлекательных для Армении и ее столицы партнеров в России. Премьер-министр Армении выразил благодарность, в частности, за проведение на высоком уровне в сентябре в Москве выставки армянской продукции. При этом он отметил, что результаты превзошли ожидания, что от года в год станет более ощутимым.
В свою очередь, Юрий Лужков отметил, что сотрудничество Москвы с Ереваном, по сравнению со столицами других стран, более объемно и насыщенно. Расценив это как результат двусторонней целенаправленной политики, мэр Москвы высказался за продолжение и развитие процесса. В качестве примеров взаимовыгодного сотрудничества он привел программу проведения крупного форума армянских и российских предпринимателей, строительство Армянского торгового центра в Москве, проект создания Армянского культурного центра, а также основание Дома Москвы в Ереване. Андраник Маргарян и Юрий Лужков выразили уверенность, что реализация «Программы сотрудничества исполнительных органов Москвы и Еревана в 2005-2007 годах» приведет отношения между двумя столицами на качественно новый уровень. В тоже время они отметили, что, несмотря на рост объема товарооборота между Арменией и Россией, в сфере двустороннего сотрудничества существуют неиспользованные возможности. А.Маргарян подчеркнул необходимость активизации участия деловых кругов Москвы, также обсуждения возможности вовлечения дополнительных инвестиций в экономику Армении и, в частности, Еревана. Стороны отметили также использование возможностей многочисленной армянской общины Москвы. Юрий Лужков выразил удовлетворение сотрудничеством властей Москвы с армянской общиной. А.Маргарян добавил, что вовлечение занимающих руководящие должности в Москве армян в разрабатываемые и реализуемые двусторонние программы будет способствовать повышению эффективности сотрудничества. По мнению армянской и российской сторон развитию экономических отношений, в том числе увеличению объема товарооборота может способствовать регулирование транспортных коммуникаций.
В ходе встречи Андраник Маргарян и Юрий Лужков обсудили также вопросы взаимовыгодного сотрудничества в сфере туризма, науки и техники, образования, культуры. Было отмечено, что проведение Года России в Армении в 2005 году и Года Армении в России в 2006 году является хорошей возможностью для активизации гуманитарных связей между двумя странами. По завершению встречи Андраник Маргарян выразил надежду, что визит Юрий Лужкова станет новы стимулом для дальнейшего развития взаимовыгодного сотрудничества между правительствами Армении и Москвы.