7 Հոկտեմբեր 2005 - 15:30 AMT
Այսօր Հայաստանի վարչապետ Անդրանիկ Մարգարյանը հանդիպել է Հնդկաստանի փոխնախագահ Բհարիոն Սինգհ Շեխավաթի հետ, հաղորդում է ՀՀ կառավարության մամլո ծառայությունը: Նշելով հայ-հնդկական հարաբերությունների բարձր մակարդակը, որոնք հիմնված են երկու ժողովրդների միջեւ բարեկամության դարավոր ավանդույթների վրա, կողմերը արտահայտվել են փոխշահավետ համագործակցության շարունակման եւ զարգացման օգտին: Ա.Մարգարյանը բարձր է գնահատել Հնդկաստանի կառավարության գործունեությունն` ուղղված խաղաղության եւ կայունության պահպանմանը: Նա ընդգծել է, որ Հայաստանը շահագրգռված է ամեն տարի համաշխարհային շուկայում իր շոշափելի ցուցանիշները ամրապնդող Հնդկաստանի հետ գործընկերային համագործակցության հարցում:
Նրա խոսքերով, Հայաստանը Հարավային Կովկասում կարող է հենակետ դառնալ Եվրոպայի ուղղությամբ Հնդկաստանի տնտեսական զարգացման համար, ինչպես եւ եղել է պատմության ընթացքում: Այդ համատեքստում Անդրանիկ Մարգարյանը ընդգծել է, որ Հայաստանը շահագրգռված է տրանսպորտային հեռանկարի հարցում, մասնավորապես, Հյուսիս-Հարավ միջանցքի, ինչպես նաեւ տարանցիկ փոխադրումների համար «ազատ առեւտրի» ռեժիմ սահմանելու հարցում: Կողմերը կարեւորել են հայ-հնդկական միջկառավարական հանձնաժողովի գործունեությունը առեւտրա-տնտեսական գործակցության զարգացման եւ գործարար կապերի ստեղծման հարցում: Հայաստանի վարչապետը երախտագիտություն է հայտնել Հնդկաստանի կառավարությանը Հայաստանին 5 մլն դոլար դրամաշնորհ տրամադրելու համար` ուղղված գյուղատնտեսության ոլորտում երկկողմ նախագծերի իրականացմանը եւ հայ մասնագետներին ITEC ծրագրի շրջանակներում վերաորակավորմանը մասնակցելու հնարավորությանը:
Գոհունակություն հայտնելով կրթության ոլորտում Հայաստանի եւ Հնդկաստանի համագործակցության արդյունքներով, Ա.Մարգարյանը ընդգծել է «Դիպլոմների փոխադարձ ճանաչման մասին» պայմանագրի շուրջ քննարկումները արագացնելու կարեւորությունը` հաշվի առնելով երկու երկրների միջեւ ուսանողների փոխանակման ծավալները: Հնդկաստանի փոխնախագահը հրավիրեց Ա.Մարգարյանին այցելել Հնդկաստան հարմար ժամանակահատվածում: Նշենք, որ մինչ հանդիպումը, Հայաստանի փոխարտոգրծնախարար Գեղամ Ղարիբջանյանը եւ Հայաստանում Հնդկաստանի դեսպան Դիպակ Վոհրան հռչակագիր են ստորագրել «Հնդկաստանի եւ Հայաստանի միջեւ բարեկամության եւ համագործակցութայն մասին» պայմանագրի վերաբերյալ վավերացման գրությունների փոխանակման մասին: Բհարիոն Սինգհ Շեխավաթը Ա.Մարգարյանին փոխանցեց մի փաստաթուղթ, որը վերաբերվում էր Հնդկաստանի կառավարության կողմից Հայաստանին տրամադրած 300 տրակտորներից 60-ի առաքմանը:

Сегодня премьер-министр Армении Андраник Маргарян встретился с вице-президентом Индии Бхарионом Сингхом Шехаватом, сообщает пресс-служба правительства РА. Отметив высокий уровень нынешних армяно-индийских отношений, основанных на вековых традициях дружбы между двумя народами, стороны высказались в пользу продолжения и развития взаимовыгодного сотрудничества. Андраник Маргарян высоко оценил деятельность правительства Индии, направленную на сохранение мира и стабильности. Он подчеркнул, что Армения заинтересована в дальнейшем углублении партнерского сотрудничества с Индией, с каждым годом укрепляющей свои внушительные показатели на мировом рынке. По его словам, Армения также может стать опорным пунктом на Южном Кавказе для экономического развития Индии в направлении Европы. В этом контексте Андраник Маргарян подчеркнул, что Армения заинтересована в транспортной перспективе, в частности, коридоре Север-Юг, а также в создании режима «свободной торговли» транзитных перевозок. Стороны отметили важность деятельности армяно-индийской межправительственной комиссии в деле развития двустороннего торгово-экономического сотрудничества и в активизации деловых связей. Премьер-министр Армении выразил благодарность правительству Индии за предоставление Армении гранта в размере $5 млн. на осуществление двусторонних проектов в сельскохозяйственной сфере и предоставление возможности армянским специалистам участвовать в переквалификации в рамках программы ITEC.
Выразив удовлетворение итогами сотрудничества Армении и Индии в образовательной сфере, Андраник Маргарян подчеркнул важность ускорения обсуждений вокруг договора «О взаимном признании дипломов», учитывая объем обмена студентами между Арменией и Индией. Вице-президент Индии пригласил Андраника Маргаряна в любое удобное для него время посетить Индию. Отметим, что до начала встречи премьер-министра Армении и вице-президента Индии, заместитель министра иностранных дел Армении Гегам Гарибджанян и посол Индии в Армении Дипак Вохра подписали декларацию об обмене ратификационными грамотами по договору «О дружбе и сотрудничестве между Индией и Арменией». Бхарион Сингх Шехават передал Андранику Маргаряну документ, касающийся доставки первых 60 тракторов из 300 предоставляемых правительством Индии Армении.