Կանադայում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Արմեն Եգանյանն այդ երկրի ամենաընթերցվող օնլայն լրատվամիջոցում` thestar-ում, պատասխանել է Կանադայում Թուրքիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Թունքայ Բաբալիի հայտարարությանը, թե ինքը Հայոց ցեղասպանությունն ապացուցող պատմական կամ իրավական որևէ հիմնավոր փաստի չի հանդիպել: Օնլայն նամակում դեսպանը գրել է.«Ես, որպես սովորական հայ և ոչ որպես Հայաստանի դեսպան, պարտավոր եմ պատասխանել Թուրքիայի իմ գործընկերոջը, ով իր մասնագիտական գործունեության ընթացքում զարմանալիորեն չի հանդիպել Հայոց ցեղասպանությունը փաստող պատմական կամ իրավական որևէ հիմնավորված ապացույցի: Չմանրամասնելով Հայոց ցեղասպանությունն ապացուցող փաստաթղթերը, ես կմատնանշեմ միայն մի քանի աղբյուրներ, որոնցից օգտվելով Թունքայ Բաբալին կարող է հարստացնել իր գիտելիքները հստակ փաստերով:
2002 թվականին Նյու Յորքի Արդարադատության միջազգային կենտրոնը վճռել է, որ հայերի կոտորածները Օսմայնան կայսրությունում «կրում են Ցեղասպանության մասին կոնվենցիայով սահմանված բոլոր տարրերը ցեղասպանություն որակվելու համար»: Ավելին, Կանադայում գործում են ավելի քան երկու տասնյակ պետական և միջազգային կազմակերպություններ, որոնց թվում նաև հեղինակավոր Ցեղասպանագետների միջազգային ասոցիացիան, որոնք ճանաչել և դատապարտել են Հայոց ցեղասպանությունը:
Փաստեր հավաքելու մեկ այլ միջոց պարզապես ճանապարհորդելը Արևմտյան Հայաստանում, որը 11-րդ դարում գրավել են Ալթայի լեռներից եկած քոչվոր թուրքերը: Այնտեղ կբախվեք հազարավոր հայկական վանքերի, եկեղեցիների, ամրոցների և ողջ քաղաքաների, որոնց անունները մինչև այժմ էլ թուրքական կառավարությունը չի փոխել: Հարցրեք Ձեզ` որտեղ են այս տարածքների բնիկները, որտեղ են քրիստոնեական դատարկ եկեղեցիների սպասավորները, ինչպե՞ս կարող էին 1.5 միլիոն հայեր հենց այնպես վերանալ աշխարհի երեսից:
Կարծում եմ Դուք Հայոց ցեղասպանությունն ապացուցող փաստեր կարող եք գտնել նաև «Նոյի երկրում»`քաղաքակրության այն օրրանում, որ այդպես դաժանորեն սրբապղծվել և ավերվել է երիտթուրքական կառավարության կողմից: Արժանապատվություն և քաջություն ունեցեք ճանաչելու Հայոց ցեղասպանությունը, ինչպես արեց Նոբելյան մրցանակակիր Օրհան Փամուքը: Հարգանք ունեցեք 10 միլիոն հայերի նկատմամբ, ովքեր դեռ ողբում են իրենց նախորդ սերունդների զարհուրելի կորուստը: Քաջություն ունեցեք»:

12 Март 2013 - 10:29 AMT
Посол Армении в Канаде Армен Еганян направил письмо послу Турции в ответ на его заявление, что Турция помогает сирийским армянам. Письмо армянского дипломата напечатала Toronto Star. В нем говорится: «Я, как обычный армянин, не посол обязан отвечать моим коллегам из Турции, которые, на удивление, не встречали "обоснованные исторические и юридические доказательства" Геноциде армян за все время своей карьеры. Я не хочу вдаваться в подробности о Геноциде, который был документально подтвержден, но честно веря в отсутствие у моего коллеги знаний, я просто могу указать несколько источников, где д-р Тунджай Бабали может восполнить свой пробел в этом вопросе», – пишет Еганян.
По его словам, в 2002 году в Нью-Йорке независимый Международный центр по вопросам правосудия переходного периода пришел к выводу, что массовое убийство османских армян «включает в себя все элементы преступления геноцида, определяемое в Конвенции о геноциде". «Кроме того, в дополнение к Канаде, где мой турецкий коллега аккредитован в качестве посла, существует более двух десятков государств и ряда международных организаций – среди них самая известная –Международная ассоциация исследователей геноцида – которые признали и осудили Геноцид армян. Другое направление по установлению фактов – просто попутешествовать по Западной Армении, которая была завоевана в 11-м веке турецкими кочевниками с гор Алтая, и наткнуться на тысячи армянских памятников, церквей, крепостей, целых городов, которые турецкое правительство даже не потрудилось переименовать. Спросите себя – где коренное население этих городов, где христианские прихожане церкви, как 1,5 млн. человек просто исчезли с лица земли?
Я думаю, вы найдете немного исторических свидетельств того, что до сих пор лежат в земле Ноя, колыбели цивилизации, и как правительство младотурок жестоко изнасиловало и осквернило. Имейте достоинство и мужество, чтобы признать все это, как это сделал лауреат Нобелевской премии Орхан Памук. Имейте уважение к 10 миллионам армян, которые все еще оплакивают своих потрясающий потерь. Имейте мужество!», – подчеркнул Армен Еганян.