12 Մարտ 2013 - 14:46 AMT
Նովոօգարյովոյում ավարտվել է ՌԴ և ՀՀ նախագահներ Վլադիմիր Պուտինի ու Սերժ Սարգսյանի հանդիպումը: Ինչպես հայտնում է ՌԴ նախագահի մամուլի ծառայությունը, հանդիպմանը քննարկվել են երկկողմ գործակցության արդիական հարցեր: Նախագահները նշել են կայուն զարգացումը բոլոր ոլորտներում:
Վլադիմիր Պուտինը շնորհավորել է Սերժ Սարգսյանին ՀՀ նախագահի պաշտոնում վ երընտրվելու կապակցությամբ: Աշխատանքային այցը Ռուսաստան ՀՀ նախագահի առաջին արտասահմանյան ուղևորությունն է ընտրություններից հետո: «Մոտ 60 տոկոսը դա շատ լավ արդյունք է, որը վկայում է ժողովրդի վստահության մասին և հնարավորություն է տալիս Ձեզ իրականացնել բոլոր ծրագրերը, որոնք Դուք նախանշել եք, սկսելով այս ընտրարշավը: Մեր հարաբերությունները Հայաստանի հետ առանձնահատուկ են: Եվ Հայաստանում, և Ռուսաստանում դա լավ գիտեն: Հարկ է նշել, որ ընդհանուր առմամբ դրանք հաջողությամբ են զարգանում, չնայած դժվարություններին համաշխարհային տնտեսության ոլորտում: Անցյալ տարի մեր ապրանքաշրջանառությունն աճել է 20 տոկոսով: Ինձ համար շատ հաճելի է նշել, որ Ռուսաստանը շարունակում է վստահորեն պահպանել առաջին տեղը առևտրատնտեսական շրջանառության մեջ: Մենք առաջին տեղում ենք Հայաստանում կուտակված օտարերկրյա ներդրումների քանակով՝ 3 մլրդ դոլար, այդ գործընթացը շարունակվում է: Մենք մեծ, հեռանակարային, լավ ներդրումային համատեղ պլաններ ունենք: Հուսով եմ, մենք այսօր լավ հնարավորություն կունենանք խոսելու այդ բոլոր հարցերի շուրջ»,-ասել է Պուտինը:
ՌԴ նախագահը նշել է ակտիվ քաղաքական շփումները: «Մենք համագործակցում ենք բոլոր մակարդակներով ու բոլոր ուղղություններով՝ խորհրդարանների, կառավարության, քաղաքական կուսակցությունների, ՀԿ-ների: Այս ամենը լավ նախադրյալներ է ստեղծում ամրապնդելու համար մեր հարաբերությունները, առաջին հերթին, մարդկանց մակարդակով, հումանիտար ոլորտում: Այստեղ կարևոր է հայ համայնքի դերը: Մեզ մոտ շատ հայեր են բնակվում: Դուք դա գիտեք, նրանք մեր երկրի շատ օրինապաշտ ու արդյունավետ աշխատող քաղաքացիներ են: Նրանք շարունակում են սերտ կապեր պահպանել իրենց պատմական հայրենիքի հետ: Դա, անշուշտ, լրացուցիչ մարդկային ներուժ է, որը մեզ միավորում է»,-ասել է Վ.Պուտինը: Իր հերթին Սերժ Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել Վլադիմիր Պուտինին հրավերի ու շնորհավորանքի համար:
«Միանգամայն օրինաչափ է, որ իմ առաջին արտասահմանյան այցը Մոսկվա է, Ռուսաստան: Ռուսաստանը մեր ռազմավարական գործընկերն է, մեր դաշնակիցը, և դրանով ամեն ինչ ասված է: Անցյալ տարին հոբելյանական էր մեզ համար: Մենք նշեցինք մեր երկրների միջև դիվանագիատական հարաբերությունների հաստատման 20-ամյակը: Մենք լավ ուղի ենք անցել ու բացառիկ արդյունքների հասել բոլոր ոլորտներում՝ քաղաքական, տնտեսական, ռազմական, հումանիտար և ինտեգրացիոն ոլորտում: Ուստի մենք գտնում ենք, որ այն, ինչ կուտակվել է, հարկավոր է զարգացնել: Ցանկանում եմ առանձնահատուկ շնորհակալություն հայտնել ռազմական ոլորտում լավ առաջընթացի համար մեր վերջին հանդիպումից հետո: Հայաստան այցելեցին ՊՆ ղեկավարն ու գլխավոր շտաբի պետը: Հայ հանրությունը շատ բարձր գնահատեց այն փաստը, որ ՌԴ ՊՆ ղեկավարը Հայաստան ժամանեց Հայոց բանակի կազմավորման օրը: Համաձայն եմ Ձեզ հետ, որ առաջընթաց կան նաև էկոնոմիկայում: Անշուշտ, կան հարցեր, սակայն մենք հուսով ենք, որ կստանանք Ռուսաստանի օգնությունն ու աջակցությունը:
Մեկ անգամ ևս հաստատում եմ իմ հրավերը պետական այցով Հայաստան այցելելու վերաբերյալ»,-ասել է ՀՀ նախագահը:

12 Март 2013 - 14:27 AMT
В Ново-Огарево закончилась встреча президентов РФ и РА Владимира Путина и Сержа Саргсяна. Как передает пресс-служба президента России, на встрече обсуждались актуальные вопросы двустороннего взаимодействия. Главы двух государств отметили устойчивое развитие сотрудничества во всех областях.
Владимир Путин поздравил Сержа Саргсяна с победой на президентских выборах, состоявшихся в республике 18 февраля. Рабочий визит в Россию – первая после выборов зарубежная поездка президента Армении.
Владимир Путин поблагодарил Саргсяна за визит и еще раз поздравил с убедительной победой на выборах. «Свыше 60% – это очень хороший результат, который говорит о доверии народа и дает Вам возможность реализовать все планы, которые Вы ставили перед собой, начиная эту избирательную кампанию. У нас с Арменией особые отношения. И в Армении, и в России это хорошо знают. Надо сказать, что в целом они развиваются успешно, несмотря на определённые трудности мировой экономики. В прошлом году у нас был рост товарооборота более чем на 20%. И мне очень приятно отметить, что Россия продолжает уверенно удерживать первое место в торгово-экономическом обороте с Арменией. Следует отметить, что мы занимаем первое место по накопленным в Армении иностранным инвестициям (свыше $3 миллиардов), и этот процесс продолжается. У нас есть большие, перспективные, хорошие инвестиционные совместные планы. Надеюсь, мы сегодня будем иметь возможность по всему этому комплексу поговорить», – отметил Путин.
Глава России также подчеркнул активные политические контакты. «Мы осуществляем взаимодействие практически на всех уровнях и по всем направлениям: и по линии парламентов, и по линии правительств, политических партий, общественных организаций. Все это создает очень хорошие предпосылки для укрепления наших отношений, прежде всего между людьми, в гуманитарной сфере. Здесь очень важную роль играют объединения армянской диаспоры, которые проживают в Российской Федерации. У нас армян очень много, Вы это знаете, и они очень добропорядочные и эффективно работающие граждане нашей страны. Они продолжают поддерживать очень тесные контакты со своей исторической родиной. Это, конечно, дополнительный человеческий потенциал, который нас объединяет», – сказал в ходе встречи Владимир Путин.
В свою очередь Серж Саргсян поблагодарил Владимира Путина за приглашение и поздравления в связи с избранием на пост президента Армении.
«Закономерно вполне, что первый мой зарубежный визит – это визит в Москву, в Россию. Россия – наш стратегический партнер, наш союзник, и этим, в принципе, все сказано. Прошлый год для нас был юбилейным. Мы отмечали двадцатилетие со дня установления дипломатических отношений между нашими странами. За этот период мы прошли очень хороший путь и достигли исключительных результатов во всех областях: политике, экономике, военной области, гуманитарной сфере и интеграционных процессах. Поэтому мы считаем, хорошо, что накопили, – нужно развивать. Хочу особо поблагодарить за хороший прогресс в военной сфере после нашей последней встречи. С визитами у нас были министр обороны и начальник Генерального штаба. Армянская общественность очень высоко оценила тот факт, что министр обороны России приехал в Армению в День армянской армии. Согласен с Вами, что есть прогресс и в экономике. Конечно, здесь есть вопросы, но надеемся на помощь и поддержку России.
Еще раз, Владимир Владимирович, подтверждаю мое приглашение посетить Армению с государственным визитом», – сказал Серж Саргсян.