10 Հոկտեմբեր 2005 - 15:08 AMT
Սեպտեմբերի 27-ին Բուդապեշտում կայացավ հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանի ադրբեջանական զինծառայող Ռամիլ Սաֆարովի կողմից կատարված սպանության գործով հերթական դատական նիստը: Այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսի ընթացքում դրա մասին հայտարարել է Գ.Մարգարյանի գործով դատապաշտպան , Միջազգային փաստաբանների միության անդամ Նազելի Վարդանյանը: Նրա խոսքով, նիստի ընթացքում մեղադրող կողմը ելույթ ունեցավ «ծանր հետեւանքներով սպանություն» հոդվածը «ցեղասպանության մասին» հոդվածի վերաորակավորելու առաջարկով, որի կապակցությամբ պաշտպանութունը բողոք հայտնեց: Բուդապեշտի դատարանը դեռեւս որոշում չի կայացրել տվյալ հարցի վերաբերյալ: Նիստի ժամանակ ընթերցվել են լիտվացի սպա Սաուլյուս Պաուլյուսի ցուցմունքները` նիստում նրա բացակայության պատճառով: Դրանից հետո, ցուցմունքներ տալու համար հրավիրվել է հայկական բանակի սպա Հայկ Մակուչյանը: Պաշտպանությունը տարաբնույթ հարցերի միջոցով փորձում էր մոլորեցնել հայ սպային եւ հակասություններ գտնել նրա ցուցմունքների մեջ: Դատավորը պահանջել դադարեցնել այդ անիմաստ հարցերը, որից հետո հարցաքննությունը դադարեցվել է: Ն.Վարդանյանի խոսքերով, այս նիստում դատարանը մինչ այդ տվյալ գործով վկա հանդիսացող Հայկ Մակուչյանին ճանաչել է տուժող կողմ: Հարցաքննության ընթացքում մեղադրյալ Ռամիլ Սֆարաովը փորձում էր ժխտել երկրորդ ադրբեջանցի սպա Անար Ալիեւի սպանությանը մասնակցելու հնարավորությունը, որը մինչ հանցագործության կատարումը տասը օր բնակվել էր Սաֆարովի հետ միեւնույն սենյակում: Միեւնույն ժամանակ, Ն.Վարդանայնը նշել է, որ ըստ վկաների ցուցմունքների, Հայկ Մակուչյանի սենյակ ներխուժելու պահին Ռ.Սաֆարովը բղավել է.«Դուրս արի, հայ: Մենք ձեզ կսապնենք»: Այս փաստը վկայում է այն մասին, որ սպանությունը պլանավորվել է Ա.Ալիեւի հետ միասին: Սաֆարովը նաեւ հավաստաիցնում էր, որ չի պլնավորել նախապես Գուրգեն Մարգարյանի սպանությունը: Ընդ որում Ռ.Սաֆարովը հրաժարվել է պատասխանել այն հարցին, թե ինչու է ձեռք բերել կացինը: Ն.Վարդանայնը նշել է նաեւ, որ Ա.Ալիեւը դատարանի այս նիստին ներկա չի եղել եւ պաշտպանությունը նրա բացակայության բավականին հակասական բացատրություն տվեց` հավաստաիցնելով, որ հաջորդ նիստին Ա.Ալիեւը անպայման ներկա կլինի, ինչը կասկած է հարուցում Ն.Վարդանյանի մոտ:
Նիստի ընդմիջումից հետո իրենց եզրակացություններն են տվել փորձագետները, որոնք անց են կացրել առաջին եւ երկրորդ դատահոգեբանական փորձաքննությունը: Առաջին փորձաքննության արդյունքում Ռ.Սաֆարովը մեղսունակ էր ճանարվել: Պաշտպանության միջնորդությամբ անց է կացվել երկրորդ փորձաքննությունը, որի արդյունքում Սաֆարովի մոտ հայտնաբերվել էին հետտրավմատիկ սինդրոմի տարրեր: Հոգեբան Յուհաս Քրիստինը, որն առաջին փորաձքննությունն էր անցկացրել, հաստատակամորեն եւ մանրամասն ներկայացրեց իր տեսակետը եւ փորձաքննության արդյունքուները, հայտարարելով, որ այդ վիճակում մարդկանց մոտ ի հայտ է գալիս վախ, եւ ոչ թե ագրեսիա: Նման սինդորմով մարդը չէր դառնա բանակի սպա եւ ոչ մի կերպ չէր գնա սպանության: Ավելին, հետտրավմատիկ սինդրոմը կարող է հայտվել մի մարդու մոտ, որը դարձել է որեւէ ողբերգական իրադարձությունների անմիջական վկան, մասնավորապես, ինչպես պնդում է պաշտպանությունը, «Խոջալուիի դեպքերի» ականատեսը: Սակայն, Սաֆարովը այդ իրադարձությունների ժամանակ եղել է Բաքվում, իսկ այնուհետեւ մեկնել է Թուրքիա: Երկրորդ փորաձքննությունը վարած փորձագետ Իլդիկո Կովաչի իր իրավացիությունը ապացուցելու փորձերը պրոֆեսիոնալ չէին: Ինչպես հայտարարել է մամլո ասուլիսի ժամանակ Հայաստանի պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչ Հայկ Դեմոյանը, Կովաչը պնդում էր, թե Թուրքիայում Ռ.Սաֆարովը «Քսենեքս» դեղամիջոցն էր ընդունում, որը նախատեսված է հետտրավմատիկ սինդրոմով մարդկանց համար: Սակայն Յու.Քրիստինը ի պատասխան հայտարարել է, որ հենց այդ ժամանակ այդ դեղամիջոցը շրջանառության մեջ չի եղել, իսկ եթե նման դեղամիջոց նույնիսկ եղել է, ապա այն կրել է բոլորովին այլ անվանում: Ըստ Ն.Վարդանյանի, այդ սինդրոմը չի համարվում հոգեկան հիվանդույթուն եւ չի կարող դիտարկվել որպես մեղմացուցիչ հանգամանք: Դատարանը որոշել է անցկացնել երրորդ փորձաքննությունը, որը կուսումնասիրի առաջին երկուսի եզրակացությունները եւ նախապատվությունը կտա դրանցից մեկին: Ն.Վարդանյանը նշել է, որ եղել է դրական տեղաշարժ: Նա նաեւ հայտարարել է, որ հաջորդ նիստը, որը կայանալու է դեկտեմբերի 15-ին, վերջինը կլինի, եւ դատարանը կկայացնի իր որոշումը:

10 Октябрь 2005 - 15:08 AMT
27-го сентября в Будапеште состоялось очередное судебное заседание по делу об убийстве армянского офицера Гургена Маргаряна азербайджанским военнослужащим Рамилем Сафаровым. Об этом в ходе состоявшейся сегодня в Ереване пресс-конференции заявила адвокат по делу об убийстве Г.Маргаряна, член Международного союза адвокатов Назели Варданян. По ее словам, в ходе заседания обвинение выступило с предложением о переквалификации статьи «убийство с особо тяжкими последствиями» в статью «о геноциде», в связи с чем защита выразила протест. Будапештский суд пока что не вынес никакого решения по данному вопросу. На заседании были также зачитаны показания литовского офицера Саулюса Паулюса, в связи с отсутствием последнего на заседании. После этого, для дачи показаний был приглашен офицер армянской армии Айк Макучян. Защита путем разнохарактерных вопросов попыталась ввести в заблуждение армянского офицера и найти противоречия в его показаниях. Судья потребовал прекратить эти бессмысленные вопросы, на чем допрос прекратился. По словам Н.Варданян, на данном заседании суд признал бывшего до того свидетелем по данному делу Айка Макучяна потерпевшим, что является отягчающим обстоятельством. В процессе допроса обвиняемый Рамиль Сафаров попытался отрицать возможность соучастия в убийстве второго азербайджанского офицера Анара Алиева, который последние десять до преступления дней жил с Сафаровым в одной комнате. Вместе с тем Назели Варданян заметила, что согласно показаниям свидетелей, при попытке ворваться в комнату Айка Макучаяна, Рамиль Сафаров кричал: “Выходи армянин. Мы вас убьем”. Данный факт, в принципе, свидетельствует о том, что совершение убийства было спланировано с А.Алиевым. Сафаров также утверждал, что не планировал убийство Гургена Маргаряна заранее. При этом Р.Сафаров отказался отвечать на вопрос о том, зачем заранее приобрел топор. Назели Варданян отметила также, что Анар Алиев на данном заседании суда не присутствовал и защита предъявила весьма противоречивые объяснения его отсутствию, заверив, что на следующем заседании А.Алиев непременно будет присутствовать, в чем Н.Варданян сомневается.
После перерыва заседания свои заключения дали эксперты, проводившие первую и вторую судебно-психологические экспертизы. В итоге первой экспертизы Рамиль Сафаров был признан вменяемым. При посредничестве защиты была проведена вторая экспертиза, которая обнаружила у Сафарова элементы посттравматического синдрома. Психолог Юхас Кристин, проводивший первую экспертизу, подробно и уверено представил свою точку зрения и итоги экспертизы, заявив, что у людей в состоянии посттравматического синдрома вырабатывается страх, но никак не агрессия. Человек с подобным синдромом не стал бы офицером армии и уж никак не решился бы на убийство. Более того, посттравматический синдром может появиться у человека, ставшего непосредственным свидетелем каких-либо трагических событий, в частности, как утверждает защита, “событий в Ходжалу”. Однако, Сафаров во время вышеназванных событий находился в Баку, а затем отправился в Турцию. Попытки эксперта Илдико Ковача, проводившего вторую экспертизу, доказать свою правоту показали его непрофессионализм. Как заявил на пресс-конференции представитель Министерства обороны Армении на суде в Будапеште Айк Демоян, Ковач утверждал, что в Турции Рамиль Сафаров принимал лекарство под названием “Ксенекс”, предусмотренное для людей с посттравматическим синдромом. Однако Юхас Кристин в ответ заявил, что именного этого лекарства в то время не было в обращении, а если похожее лекарство и было, то оно носило совершенно другое название. По словам Назели Варданян, посттравматический синдром не считается психическим заболеванием и не может рассматриваться в качестве смягчающего обстоятельства. После показаний экспертов суд принял решение провести третью экспертизу, которая рассмотрит заключения двух предыдущих и отдаст предпочтение одному из них. В целом Назели Варданян отметила, что в ходе прошедшего заседания были заметны положительные сдвиги. Она также заявила, что следующее заседание суда, намеченное на 15 декабря, станет последним, и суд удалиться для вынесения приговора.