Ճապոնիայում ՀՀ դեսպան Հրանտ Պողոսյանը Լաոսի մայրաքաղաք Վիենտյանում մասնակցեց դեպի ծով ելք չունեցող զարգացող երկրների տարածաշրջանային հանդիպմանը:
Ինչպես հայտնում է ԱԳՆ մամլո ծառայությունը, հանդիպման նպատակն էր ամփոփել Ալմաթիի գործողությունների ծրագրի իրականացման արդյունավետությունը Եվրասիայի դեպի ծով ելք չունեցող երկրներում, գնահատել մարտահրավերներն ու մշակել առաջընթացի ուղիներ, մասնավորապես` այն ոլորտներում, որոնք հետագայում կընդգրկվեն նոր գործողությունների ծրագրում:
Հանդիպման արդյունքում ընդունվեց փաստաթուղթ «Վիենտյանի կոնսենսուս» (՛«Vientiane Consensus»), որը կներկայացվի այս տարվա ապրիլի 25-ից մայիսի 1-ը Բանգկոկում կայանալիք ՄԱԿ-ի Ասիայի եւ Խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանի տնտեսական եւ սոցիալական հանձնաժողովի (UNESCAP) նստաշրջանին:

Посол Армении в Японии Грант Погосян принял участие в проходящей во Вьетняне (Лаос) встрече стран, не имеющих выхода к морю. Целью встречи было подведение итогов реализации Алматинской программы в странах Евразии, не имеющих выхода к морю, оценка существующих вызовов и разработка путей в сферах, которые в дальнейшем будут включены в новую программу действий.
По итогам встречи был принял документ «Консенсус Вьентьяна» (Vientiane Consensus), который будет представлен на предстоящем с 25 апреля по 1 мая в Бангкоке заседании комиссии ООН Азиатско-Тихоокеанского региона по экономическим и социальным вопросам (UNESCAP).