Երկու ֆրանսիացի լրագրողներ Լորա Մարշանն ու Գիյոմ Պերյեն, որոնք գրեթե 10 տարի աշխատել են Թուրքիայում, մեծածավալ հետազոտություն են անցկացրել Հայոց ցեղասպանության թեմայով: Նրանք հայտնաբերել են Ցեղասպանությունը վերապրած հայերին, որոնք իսլամ են ընդունել, կյանքը փրկելու համար, ինչպես նաև այն թուրքերի ժառանգներին, որոնք փրկել են հայերին, գտել են եկեղեցիներում թաղված վկայություններ, որոնք դիմացել են ուրացման ու թշնամանքի գրեթե մեկ դարին: Ստամբուլից մինչև Իրաքի սահման, Սև ծովից մինչև Միջերկրական ծով, հեղինակները բազմաթիվ ապացույցներ են հավաքել ու լույս են ընծայել «Թուրքիան ու հայկական ուրվականը» գիրքը:
Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյակից երկու տարի առաջ այդ պատմությունները, ռեպորտաժներն ու հանդիպումները մի երկրի պատկեր են ստեղծում, որը հիվանդ է մերժողականությամբ, որին հետապնդում է չանհետացող անցյալը, նույնիսկ եթե որոշ թուրքեր քաջաբար պայքարում են պաշտոնական գաղափարախոսության դեմ: Նախաբանը գրել է պատմաբան ու սոցիոլոգ Թաներ Աքչամը, որը նաև Մինեսոտայի Քլարկի համալսարանի պրոֆեսոր է, գրում է Nouvelles d'Arménie-ն:
Լորա Մարշանը Le Figaro-ի և Le Nouvel Observateur-ի թղթակիցներն են Թուրքիայում, իսկ Գիյոմ Պերյեն Le Monde-ի թղթակիցն է:

14 Март 2013 - 10:06 AMT
Два французских журналиста, Лора Маршан и Гийом Перье, работавшие в Турции в течение почти десяти лет, провели обширное исследование памяти о Геноциде армян в Турции. Они обнаружили оставшихся в живых армян, обращенных в ислам, чтобы спастись, а также потомков турок, которые спасли армян, нашли свидетельства, захороненные в церквях, переживших столетие отрицания и вражды. От Стамбула до иракской границы, от Черного моря до Средиземноморья, авторы собрали многочисленные доказательства Геноцида армян и опубликовали книгу «Турция и армянский призрак».
За два года до столетия резни армян, эти рассказы, репортажи и встречи рисуют портрет страны, которая больна отрицанием, страны, которую преследует не проходящее прошлое, даже если некоторые турки храбро борются против официальной идеологии. Предисловие к книге «Турция и армянский призрак» написал историк и социолог Танер Акчам, профессор Университета Кларк в Миннесоте, пишет Nouvelles d'Arménie.
Лора Маршан является корреспондентом Le Figaro и Le Nouvel Observateur в Турции, а Гийом Перье – корреспондентом газеты Le Monde.