Վերջին 5 տարիների ընթացքում նկատվում է Հայաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ տնտեսական համագործակցության նշանակալի աշխուժացում: Վեց ամսվա ընթացքում առեւտրաշրջանառությունն աճել է 30 տոկոսով` նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատությամբ: Այդ մասին հայ-ռուսական միջկառավարական հանձնաժողովի նիստի բացմանը հայտարարել է հանձնաժողովի հայկական կողմի համանախագահ, Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սերժ Սարգսյանը:«Կարեւոր եմ համարում ընդգծել, որ այս աշխուժացումը նկատվում է ոչ միայն պետական կազմակերպությունների, այլ նաեւ մասնավոր ընկերությունների միջեւ համագործակցությունում: Դա թույլ է տալիս մեզ հուսալ, որ ընտրված են հայ-ռուսական համագործակցության ճիշտ ուղենիշեր, մեր բարեկամական երկրներում գործարար միջավայրը նպաստում է փոխադարձ ներդրումների ավելացմանը, ինչը, իր հերթին, օժանդակում է մեր պետությունների ձեռներեցների միջեւ վստահության աստիճանի բարձրացմանը»,-նշել է Ս.Սարգսյանը:Նրա կարծիքով, տրանսպորտային հաղորդակցությունների լուծման խնդրում երկու պետությունների ակտիվ մասնակցությունը նույնպես նոր համատեղ նախագծերի ստեղծման պատճառ հանդիսացավ: «Դա առավել քան կարեւոր է, քանզի, ինչպես հայտնի է, Հայաստանի եւ Ռուսաստատնի միջեւ բեռնաշրջանառության հարցում միակ արգելակող գործոնը տրանսպորտային փոխադրմանն առնչվող հարցերն են, որոնց բաժինը քիչ չէ ապրանքների առաքման ինքնարժեքում»,-հայտարարել է ՀՀ ՊՆ ղեկավարը: Միաժամանակ, ակնհայտ է, ավելացրել է նա, որ հնարավոր համագործակցության ոչ ամբողջ ներուժն է գործադրված: «Եթե ավելի ճշգրիտ լինենք, ապա մենք այդ ներուժի աննշան մասն ենք օգտագործել: Սրանից ելնելով` ավելի մեծ հնարավորություններ ենք տեսնում մեր համագործակցության գիտատեխնիկական բաղադրիչի ընդլայնման, խոշոր համատեղ էներգետիկ եւ տրանսպորտային նախագծերի իրագործման, բարձր արտադրողականությամբ ժամանակակից գյուղատնտեսության ձեւավորման խնդրում»,-հայտարարել է Սերժ Սարգսյանը:«Մեզ շատ է հետաքրքրում նորարարական քաղաքականության իրականացման եւ տեխնոլոգիական համակազմի ստեղծման Ռուսաստանի արդի փորձը: Այս համատեքստում կապող օղակ կարող են հանդիսանալ Հայաստանի կողմից Ռուսաստանին փոխանցված ձեռնարկությունները, որոնք ունեն զգալի գիտատեխնիկական ներուժ»,-ավելացրել է նա :
Ինչպես հայտնի է, բիզնեսը միշտ ձգտում է այնտեղ, որտեղ իրեն առավել հարմարավետ է: «Այդ առումով կարծում եմ, որ նպատակահարմար կլիներ համաժողովում քննարկել նաեւ այն քայլերը, որոնք կօժանդակեին առավել բարենպաստ գործարար մթնոլորտի ձեւավորմանը: Մեր երկրների ղեկավարները անկասկած միտված են հասնելու նման արդյունքի: Հանրահայտ է, որ օգտակար է հաշվի նստել նաեւ տվյալ համագործակցության մեջ ներգրավված ձեռներեցների կարծիքի հետ: Հնարավոր է, որ լրացուցիչ անհրաժեշտություն կա ձեռներեցներին գործարար տեղեկատվությամբ ապահովելու, մաքսային ընթացակարգերը կատարելագործելու, կոնսիգնացիոն պահեստներ կազմակերպելու եւ այլ հարցերում»,-հայտարարել է նախարարը: Նա հատուկ նշել է, որ սկսել են ինտենսիվորեն զարգանալ նաեւ Հայաստանի ու Ռուսաստանի մարզերի միջեւ ուղիղ կապերը: Ռուսաստանի որոշ մարզերում սկսել են գործել հայկական առեւտրի պալատներ: Երեւանում արդեն կառուցվում է Մոսկվայի տունը: Նման կարգի բազմազանությունն ուրախալի է առաջին հերթին այն պատճառով, որ ուղիղ կապերի միջոցով կհաջողվի գործադրել համագործակցության ողջ ներուժը: «Բոլոր գործերում, առավել եւս միջպետական տնտեսական համագործակցության մեջ միշտ էլ հատուկ դեր են խաղացել ձեւավորված մշակութային եւ մարդկային կապերը: Այստեղ մենք ունենք մի քանի հարյուրամյակների ընթացքում կուտակված հսկայական պաշար: Սա ժամանակի փորձությունն անցած այն ամուր հիմքն է, որի վրա վստահաբար կարելի է կառուցել մեր հետագա համագործակցության նոր հարկերը»,-նշել է Ս.Սարգսյանը: Նրա խոսքերով, «ՀՀ եւ ՌԴ միջեւ տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի աշխատանքի ընթացքում մենք արդեն երկար ժամանակ է փորձում ենք լուծել Կովկաս-Փոթի երկաթուղալաստանավային փոխադրուղու կանոնավոր շահագործման խնդիրը: Կովկաս-Փոթի կանոնավոր փոխադրումների կազմակերպմանը խոչընդոտող պատճառներից մեկը ռուսական կողմը համարում է առեւտրային բեռների բացակայությունը Հայաստանի Հանրապետությունից, եզրափակել է Սերժ Սարգսյանը:

13 Октябрь 2005 - 09:42 AMT
За последние 5 лет наблюдается значительное оживление экономического сотрудничества между Арменией и Россией. Увеличился товарооборота 6 месяцев по сравнению с тем же периодом прошлого года. Товарооборот возрос на 30%. Об этом на открытии заседания армяно-российской межправительственной комиссии заявил армянский сопредседатель комиссии, министр обороны Армении Серж Саркисян. “Считаю важным отметить, что данное оживление имеет место в сотрудничестве не только между государственными организациями, но также и между частными компаниями. Это позволяет нам надеяться на то, что выбраны правильные ориентиры армяно-российского сотрудничества, бизнес-среда в наших дружественных странах содействуют увеличению степени доверия между предпринимателями наших государств”, – отметил С.Саркисян. По его мнению, активное участие двух государств в решении проблем транспортных коммуникаций также явилось причиной создания новых совместных проектов. “Это тем более важно, что, как известно, единственно сдерживающим фактором во взаимопоставках товаров между Арменией и Россией являются вопросы транспортировки, имеющие немалую долю в себестоимости поставляемых товаров, – заявил глава МО РА. Вместе с тем, добавил он, очевидно, что задействован не весь потенциал возможного сотрудничества. “Если быть более точным, то мы задействовали мизерную часть этого потенциала. Исходя из этого, мы видим большие возможности в увеличении технического компонента нашего сотрудничества, в реализации совместных крупных энергетических и транспортных проектов, в формировании современного высокопроизводительного сельского хозяйства”, – заявил Серж Саркисян.
“Нас очень интересует новый опыт России в проведении инновационной политики и в создании технологических парков. В этом контексте связующим звеном могут явиться предприятия, переданные Арменией России и имеющие значительный научно-технический потенциал”, – добавил он. Как известно, отметил С.Саркисян, бизнес всегда стремится туда, где ему более комфортно. “В связи с этим считаю, что было бы целесообразным обсудить на Форуме также те шаги, которые способствовали бы созданию наиболее благоприятного бизнес-климата. Руководства наших стран безусловно нацелены именно на такой результат. Общеизвестно, что полезно учитывать также мнения предпринимателей, вовлеченных в данное сотрудничество. Возможно, что есть дополнительная необходимость в обеспечении предпринимателей бизнес-информацией, усовершенствовании таможенных процедур, организации консигнационных складов и т.д.”, – заявил министр.
Он особо отметил, что начали интенсивно развиваться и прямые связи регионов России и Армении. В ряде регионов России создаваться Армянские торговые дома. В Ереване начато строительство Дома Москвы. Такого рода диверсификация отрадна в первую очередь потому, что посредством прямых связей удается задействовать весь имеющийся потенциал сотрудничества. “Во всех делах, а тем более в межгосударственном экономическом сотрудничестве особую роль всегда играли сложившиеся культурные и человеческие связи. Здесь у нас имеется огромный “задел”, накопленный в течение нескольких столетий. Это тот проверенный временем прочный фундамент, на котором можно уверенно возводить новые этажи нашего дальнейшего сотрудничества”, – отметил С.Саркисян. По его словам, “в ходе работы межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству между Республикой Армения и Российской Федерацией мы уже долгое время пытаемся решить вопрос регулярного задействования железнодорожно-паромной переправы Кавказ-Поти”. Одной из причин, препятствующих организации регулярных рейсов Кавказ-Поти, российская сторона считает отсутствие коммерческих грузов из Армении, заключил Серж Саркисян.