16 Մարտ 2013 - 06:53 AMT
Լևոն Արոնյան. Կարծում էի, որ ավելին կարող եմ կորզել Կարլսենի հետ պարտիայից, սակայն ես մի հիմար քայլ արեցի
Հավակնորդների առաջին տուրից հետո տեղի ունեցած մամլո ասուլիսում Լևոն Արոնյանը նշել է որ իր համար նշանակություն չունի, թե ում հետ է խաղում առաջին և վերջին տուրում: Արոնյանը սպիտակ խաղաքարերով կիսել է միավորները Մագնուս Կարլսենի հետ:
«Իհարկե, ես կարծում էի, որ ավելին կարող եմ կորզել Կարլսենի հետ պարտիայից, սակայն ես մի հիմար քայլ արեցի՝ 11.Bе2, որից հետո խաղը երկար չշարունակվեց: Չէի սպասում այդ տարբերակը Պարզաբանեմ, սխալը բուն 11.Bе2 քայլը չէր: Չգիտես ինչու ես կարծում էի, որ եթե 15.Nа2 խաղամ, Մագնուսը պետք է փոխատեղի թագուհուն և սպիտակներն այնտեղ, հնարավոր է, ավելի լավ դիրքում են: Սակայն նա կարող էր ուղղակի հեռացնել թագուհուն, շատ տարօրինակ է, որ ես մոռացա դրա մասին: Դա էր սխալը»,-շախմատիստի խոսքերն է մեջբերում chess-news.ru-ն:
Իսկ Կարլսենը խոստովանել է, որ պարտիան իր համար կարևոր էր, սակայն միևնույն ժամանակ սա ընդամենը առաջին տուրն է, և իրեն երբեմն հատուկ է հանգիստ լինելը: Կարլսենը խոստովանել է, որ խաղի ժամանակ վախենում էր նրանից, ինչի մասին մտածում էր Արոնյանը՝ 15.Na2 քայլից: Սակայն միայն մեկ պահ: Իսկ հենց որ սևերը դուրս բերեցին իրենց ֆիգուրները, այնտեղ արդեն ասելիք չկար»:

На пресс-конференции после первого тура матча претендентов армянский гроссмейстер Левон Аронян отметил, что для него не имеет значения, с кем играет в первом или последнем туре. Аронян белыми фигурами поделил очки с Магнусом Карлсеном (Норвегия).
“Конечно, я думал, что смогу извлечь что-то большее из этой партии, но я сделал один глупый ход 11.Bе2, после чего игра недолго продолжалась. Не ожидал этого варианта. Поясню: ошибка была не в самом ходе 11.Bе2. Почему-то я думал, что если сыграю 15.Nа2, то Магнус должен меняться ферзями, и там белые, возможно, стоят немного лучше. Но он просто может уйти ферзем. Очень странно, что я об этом забыл. Это и было ошибкой”,- слова шахматиста передает chess-news.ru.
А Карлсен признался, что партия для него была важной, но в то же время это всего лишь первый тур, и ему порой свойственно быть спокойным: “Во время игры я опасался того же, о чем думал Левон – хода 15.Na2. Но лишь на секунду. А как только черные вывели все свои фигуры – там уже не о чем разговаривать”.