18 Մարտ 2013 - 08:22 AMT
Վրաստանում կրկին քաղաքական լարվածություն է, այս անգամ պատճառը հայ համայնքի պահանջներն են: Ըստ վրացական ԶԼՄ-ների, վիրահայերը պահանջել են խորհրդարանից վավերացնել Տարածաշրջանային լեզուների եվրոպական խարտիան, ինչին կտրուկ է արձագանքել նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլին, որը շարունակում է բարդ հարաբերությունների մեջ լինել վարչապետ Բիձինա Իվանիշվիլիի հետ: Ըստ Վրաստանի նախագահի, խարտիայի վավերացումը սպառնում է ազգային անվտանգությանը, հայտնում է «Գրուզիա Օնլայնը»:
Տարածաշրջանային լեզուների եվրոպական խարտիան վավերացնելու կոչերը հնչել են Ախալքալաքի շրջանում: Տեղի կառավարման մարմինների ներկայացուցիչ Համլետ Մովսիսյանը հայտարարել է.«Մենք պնդում ենք, որ խորհրդարանը, վերջապես, վավերացնի Եվրոպական խարտիան, որն Վրաստանը միացավ 1999 թվականին»: Նա խոստովանել է,, որ նախաձեռնությունը պատկանում է վարչապետի իշխող «Վրացական երազանք» կոալիցիայի պատգամավորներին:
Կառավարությունում հիշեցնում են, որ Վրաստանը միացել է խարտիային նախագահ Սահակաշվիլիի նախաձեռնությամբ: «1999թ. Սահակաշվիլին, լինելով իրավաբանական կոմիտեի ղեկավար, անպատասխանատու կերպով առաջ մղեց այդ փաստաթղթի վավերացումը»,-հայտարարել է պետնախարար Պաատա Զաքարեիշվիլին: Ըստ նրա, Սահակաշվիլին այն ժամանակ իր գործողությունները պատճառաբանում էր ԵԽ-ին Վրաստանի անդամակցության անհրաժեշտությամբ: «Նա այնքան էր ցանկանում այդ ճանապարհին առաջ անցնել Ադրբեջանից ու Հայաստանից, որ չմտածեց հետևանքների մասին»,-գտնում է պետնախարարը:

В Грузии вновь возникла политическая напряженность, на этот раз вызванная требованиями армянской общины страны. По сообщению грузинских СМИ, грузинские армяне потребовали от грузинского парламента срочной ратификации Европейской хартии региональных языков. На это резко отреагировал действующий президент Михаила Саакашвили, который остается в сложных отношениях с лидером парламентского большинства, премьером Бидзиной Иванишвили. По мнению президента Грузии, ратификация хартии угрожает национальной безопасности и обвинил оппонентов в потакании армянскому национализму, сообщает Грузия Online.
Призывы ратифицировать Европейскую хартию региональных языков были озвучены в Ахалкалакском районе региона Самцхе-Джавахети, населенном преимущественно армянами. Глава местного парламента Гамлет Мовсесян заявил: "Мы настаиваем на том, чтобы парламент, наконец, ратифицировал Европейскую хартию, к которой Грузия присоединилась в 1999 году". При этом он признал, что инициатива принадлежит депутатам от правящей коалиции "Грузинская мечта" премьера Бидзины Иванишвили.
В правительстве напоминают, что инициатором присоединения к хартии был нынешний президент. "В 1999 году Саакашвили, будучи главой парламентского комитета по юридическим вопросам, безответственно лоббировал принятие на себя Грузией обязательства по ратификации этого документа",- заявил госминистр по реинтеграции Паата Закареишвили. По его словам, Саакашвили тогда мотивировал свои действия желанием ускорить принятие Грузии в Совет Европы. "Он настолько хотел опередить на этом пути Азербайджан и Армению, что не подумал о последствиях", – считает госминистр.