20 Մարտ 2013 - 09:34 AMT
Այժմյան հիստերիան իր ծավալով երկրորդն է Ցյուրիխյան արձանագրությունների ստորագրումից հետո: Ճիշտ է, Արձանագրությունների դեպքում ամեն ինչ պարզ էր՝ դրանք ի սկզբանե դատապարտված էին մոռացության: Սակայն դեպի Վան թռիչքների դեպքում գործը շատ ավելի լուրջ է: Սկսենք նրանից, որ սա բիզնես է և միայն այդ պատճառով արդեն կարող է կյանքի կոչվել: Ապրիլի 3-ից շաբաթական մեկ անգամ ավիաչվերթներ կիրագործվեն Վանից Երևան և հակառակ ուղղությամբ: Ձևականորեն խոսքն այստեղ գնում է մասնավոր թուրքական «Bora Jet» ընկերության նախաձեռնության մասին: Ադրբեջանում, սակայն, լրջորեն կասկածում են, որ մասնավոր նախաձեռնության ետևում թուրքական կառավարությունն է կանգնած: Բաքվի համար տհաճ անակնկալ դաձած թուրք նախագահ Աբդուլլահ Գյուլի շտապ շնորհավորանքն, ուղղված ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանին ևս չամրապնդեց ադրբեջանական իշխանությունների վստահությունը թուրք դաշնակիցների հանդեպ:
Իշխող «Ենի Ազերբայջան» կուսակցության գործադիր քարտուղար Ալի Ահմեդովը հայտարարեց. «Ադրբեջանը բացատրությունների է պասում Թուրքիայից Վան-Երևան ավիաչվերթի բացման վերաբերյալ: Չվերթի բացումը չի համապատասխանում Թուրքիայի դիրքորոշմանը»: Ըստ նրա, նման չվերթի բացումը որոշակի մտահոգություններ է առաջացնում: Նա նշեց նաև, որ Բաքուն չի ցանկանում, որ հարաբերությունները Թուրքիայի ու Հայաստանի միջև մեղմանան, քանի դեռ «ադրբեջանական հողերը օկուպացված են»:
Նմանատիպ դիրքորոշում են հայտնել նաև Ադրբեջանի նախագահի վարչակազմում, հայտարարել է նախագահի աշխատակազմի հասարակական և քաղաքական բաժնի վարիչ Ալի Հասանովը՝ նշելով, որ Բաքվում «հատկապես զգայուն են» Հայաստանի ու Լեռնային Ղարաբաղի հետ ցանկացած շփումների հարցում: «Հատկապե եթե շփման մի կողմը մեր բարեկամ երկիրն է»,-ասել է նա: Ըստ Հասանովի, պաշտոնական Բաքուն նման շփումներն ընկալում է որպես Հայաստանի հզորացում: «Երբ դա անում են այն պետությունները, որոնց ռազմավարական շահերը համընկնում են Ադրբեջանի շահերի հետ, մենք կրկնակի վատ ենք դրան վերաբերում»,-ասել է ադրբեջանցի պաշտոնյան՝ նշելով, որ Բաքուն Վան-Երևան չվերթի բացումն ընկալում է որպես պաշտոնական աջակցություն Հայաստանին: Ճիշտ է, Ադրբեջանում Թուրքիայի դեսպան Իսմաիլ Ջոշգունը հայտարարել է, որ մասնավոր չվերթի բացումը չպետք է կասկածի տակ դնի Թուրքիայի պաշտոնական դիրքորոշումը: Սակայն կառավարական շրջանակներում մերձավոր քաղաքագետ Մուբարիզ Ահմեդօղլուն հերքեց թուրք դիվանագետի վարկածը «մասնավոր նախաձեռնության» մասին: «Առանց պաշտոնական թույլտվության ինքնաթիռները չեն կարող թռիչքներ կատարել: Անկախ ֆինանսական ասպեկտներից, ոչ մի ձեռնարկատեր իրավունք չունի ինքնաթիռ երկինք բարձրացնել: Բացի այդ պաշտոնական Անկարան ստիպված կլինի Վանի օդակայանում հսկիչ անցակետ բացել և ապահովել անձնագրային վիզային հսկողություն: Մեկ անգամ ևս պարզ է դառնում, որ Վան-Երևան ավիաչվերթի բացումն իրականացվում է պաշտոնական Թուրքիայի անմիջական մասնակցությամբ: Պետք չէ թոզ փչել Ադրբեջանի աչքերին»,-ասել է Ահմեդօղլուն: Ադրբեջանի աչքերին ոչ ոք թոզ չի փչում, Բաքուն ինքն է իր դեմ որոգայթ լարեր, որից չի կարողանում դուրս գալ: Եվ կարծում է, որ կարող է թելադրել Ռուսաստանին ու Թուրքիային, թե ինչպես պահել իրենց Հայաստանի հետ: Ավիաչվերթերին կարող է հաջորդել Կարս-Գյումրի երկաթուղու վերագործարկումը: Ինկ եթե հաշվի առնենք իշխանափոխությունը Վրաստանում, ապա տարածաշրջանային դասավորությունը փոխվում է և Ադրբեջանի տեղը կարող է այլ լինել: Հենց դրանից են վախենում Բաքվում: Նոր իրողությունների վրա քիչ կազդեն «Ադրբեջանի նավթային հարստությունները», որոնք ակտիվորեն սպառվում են: Հազիվ թե Իլհամ Ալիևը չիմանա այդ մասին, սակայն իներցիոն մտածելակերպը շարունակում է իր պայմանները թելադրել, որտեղ Բաքվի համար դժվար է լինելու:
Թուրքիան այժմ շատ տհաճ վիճակում է՝ երկու տարուց լրանում է Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակը: Հայկական կողմը հազիվ թե ներողություն, առավել ևս ճանաչում կարող է ակնկալել Թուրքիայից, սակայն Անկարան որոշ քայլեր կձեռնարկի ի նպաստ Հայաստանի: Վան-Երևան ավիաչվերթը կարող է առաջինը լինել, որին, ինչպես արդեն ասացինք, կարող է հաջորդել Կարս-Գյումրի երկաթուղու բացումը և նույնիսկ վիզային ռեժիմից հրաժարվելը: Թեև պետք է ասել, որ Հայաստանի քաղաքացիները հանգիստ ստանում են մուտքի արտոնագիրը Վրաստանի Վալե կամ Սարփի անցակետերում: Իսկ Բաքուն իր դեմարշները կշարունակի այնքան, քանի դեռ Անկարայի համբերությունը չի հատել:

19 Март 2013 - 17:11 AMT
Нынешняя истерика – вторая по масштабам после Цюрихских протоколов. Правда, с Протоколами все было ясно – они были изначально обречены на забвение. Однако с полетами в Ван дела обстоят намного серьезнее. Начнем с того, что это бизнес и уже поэтому может быть реализован. С 3 апреля два раза в неделю начнутся авиарейсы из Вана в Ереван и обратно. Формально речь идет об инициативе частной турецкой авиакомпании «Bora Jet». В Азербайджане, однако, всерьез подозревают, что за частной инициативой стоит турецкое правительство. Ставшее для Баку неприятной неожиданностью спешное поздравление турецкого президента Абдуллы Гюля Сержу Саргсяну также не укрепило доверие азербайджанских властей к политике турецких союзников.
Исполнительный секретарь правящей партии «Ени Азербайджан» Али Ахмедов заявил: «Азербайджан ждет от Турции объяснений в связи с открытием авиарейса Ван-Ереван. Открытие авиарейса Ван-Ереван не соответствует позиции Турции». По его словам, открытие подобного авиарейса вызывает определенные беспокойства. Он также отметил, что Баку не хочет смягчения отношений между Турцией и Арменией, до тех пор пока «азербайджанские земли оккупированы».
Аналогичную позицию выразили и в администрации президента Азербайджана, заявил заведующий общественно-политическим отделом администрации президента Азербайджана Али Гасанов, отметив, что в Баку «особенно чувствительно» относятся к любым контактам с Арменией и Нагорным Карабахом. «Особенно если стороной контакта являются дружественные нам страны», – сказал он.По словам Гасанова, официальный Баку расценивает подобные контакты как поддержку и усиление Армении. «Когда это делают государства, стратегические интересы которых совпадает с Азербайджаном, мы относимся к этому вдвойне ревностно», – сказал азербайджанский чиновник, отметив, что Баку расценивает открытие авиарейса Ван-Ереван как своего рода официальную поддержку Армении.
Правда, посол Турции в Азербайджане Исмаил Альпер Джошгун заявил, что открытие частной компанией авиарейса в Армению не должно порождать сомнения в официальной позиции Турции. Однако известный своей близостью к правительственным кругам политолог Мубариз Ахмедоглу отверг версию турецкого дипломата о «частной инициативе» турецкой авиакомпании. «Без официального разрешения правительства Турции не могут осуществляться полеты никаких самолетов. Независимо от финансовых аспектов, никакой предприниматель не имеет права поднимать в небо самолет. Кроме того, официальная Анкара вынуждена создать контрольно-пропускной пункт в аэропорту Вана. Также сотрудники МИД Турции должны обеспечить в этом аэропорту паспортно-визовый контроль. Еще раз становится ясно, что открытие авиарейса Ван-Ереван реализуется при непосредственном участии официальных лиц Турции. Не нужно пускать Азербайджану пыль в глаза», – заявил Ахмедоглу.
Пыль в глаза Азербайджану никто не пускает, Баку сам себя загнал в ловушку, из которой никак выбраться не может. А значит, можно и нужно становиться в позу чуть ли регионального лидера и диктовать тем же России и Турции, как себя вести с Арменией. Вслед за авиарейсами вполне допустимо восстановление железнодорожного сообщения, то есть Карс-Гюмри. А если учесть смену власти в Грузии, то региональный расклад несколько меняется и место Азербайджана в новой конфигурации может быть иным. Именно этого так боятся в Баку. На новые реалии мало будут влиять «несметные нефтяные богатства Азербайджана», которые иссякают. Вряд ли об этом не знает Ильхам Алиев, но инерция мышления продолжает диктовать свои условия, в которых Баку придется очень трудно.
Турция сейчас находится в крайне неприятной ситуации – через два года исполняется 100-летие Геноцида армян в Османской империи. Извинений, а тем более признания армянской стороне явно не дождаться, но какие-то шаги к Армении Анкара будет предпринимать. Авиарейс в Ван – первый шаг, за которым могут последовать, как уже выше отмечалось, ж/д Карс-Гюмри и даже отмена визового режима. Хотя надо сказать, что граждане Армении вполне спокойно получают визу на КПП в Вале или Сарпи в Грузии. А Баку будет продолжать свои демарши до тех пор, пока Анкаре не надоест.