Ապրիլի 4-ին Բոստոնի ֆրանսիական կենտրոնում կբացվի Հայկական լեգիոնին նվիրված ցուցահանդեսը: Ինչպես գրում է The Armenian Mirror-Spectator-ը, շարժական ցուցահանդեսը կպատմի հայ լեգիոներների մասին, որոնք մարտնչել են Անտանտի կողմից Առաջին աշխարհամարտի տարիներին և նպաստել են հակագերմանական կոալիցիայի ուժերի հաղթանակին Մերձավոր Արևելքում: Ցուցահանդեսը կազմակերպվել է Ուոթերթաունի Ամերիկյան թանգարանի Հայկական գրադարանի աջակցությամբ:
Հայկական լեգիոնի պատմությունը սերտորեն կապված է Հայաստանի ու Ֆրանսիայի ժողովրդների հետ: Լեգիոնը ձևավորվել է Առաջին աշխարհամարտի տարիներին: Անտանտի կազմում Հայկական լեգիոնի մասնակցության մասին պայմանագիրը կնքվել է 1916թ. հոկտեմբերին Լոնդոնում Պողոս Նուբար փաշայի ու Ֆրանսիայի և Մեծ Բրիտանիայի կառավարությունների միջև: Միավորման կազմում 4000 հայ կար աշխարհի տարբեր երկրներից: Նրանք հավաքվել էին Կիպրոսում և հետո ուղարկվել Պաղեստինի ճակատ: Անտանտի կազմում հայ լեգիոներները մարտնչել են Կիլիկիայում, Այնթափում, Մարաշում ու Ուրֆայում: Ցուցահանդեսը կգործի մինչև մայիսի 1-ը:

4 апреля во Французском культурном центре Бостона будет открыта выставка, посвященная армянским легионерам Первой мировой войны. Как пишет The Armenian Mirror-Spectator, передвижная выставка расскажет об армянах-легионерах, которые сражались на стороне Антанты и ускорили победу сил анти- германской коалиции на Ближнем Востоке. Выставка организована при поддержке и содейцствии Армянской библиотеки Американского музея в Уотертауне.
История Армянского Легиона тесно связана с народами Армении и Франции. Легион был сформирован в годы Первой мировой войны против войск Германии, Австрии и Турции. Подписание договора об участии Легиона в составе сил Антанты был подписан в октябре 1916 года в Лондоне Погосом Нубар-пашой и правительствами Франции и Великобритании. Соединение насчитывало 4000 армян во всех концов света. Они собрались на Кипре и потом были отправлены на Палестинский фронт в состав бригады Эдмунда Алленби. Легионеры воевали в составе Антанты в Киликии, Айнтапе, Мараше и Урфе. Выставка продлится до 1 мая.