21 Հոկտեմբեր 2005 - 10:47 AMT
Ղարաբաղյան խնդիրը «հնացած հակամարտություն է», որը մտահոգում է բազում մարդկանց աշխարհի տարբեր մասերում
«Կա Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների խնդրանքը ղարաբաղյան հակամարտության շուրջ բանակցային գործընթացի գաղտնիությունը պահպանելու մասին»,- հայտարարել է ԵԱՀԿ գործող նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպշիկը` պատասխանելով բանակցություններում առաջընթացի մասին հարցին: «Սակայն չեն սխալվի, եթե ասեմ, որ մենք բոլորս զգում ենք, որ կա լուրջ մոտեցում: Հանդիպումների ինտենիսվությունը բավականին մեծ է եղել: Համանախագահները նույնպես շատ ակտիվ են աշխատում, որը բազմիցս անգամ նշել են իրենք նախագահները: Ես կարծում եմ, որ Ադրբեջանում ծավալված նախընտրական գործընթացի ժամանակ երկրի ղեկավարությունը առավել մտահոգված է այլ հարցերով: Սակայն չեմ կարծում, թե բանակցային գործընթացը կդանդաղի: Հոկտեմբերի 24-25 Վաշինգտոնում տեղի կունենա ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հանդիպումը: Դեկտեմբերի 5-6 տեղի կունենա նաեւ Ադրբեջանի եւ Հայաստանի ԱԳՆ ղեկավարների հանդիպումը Լյուբլայնայում կայանալիք ԵԱՀԿ երկրների արտգործնախարարների հանդիպման շրջանակներում, որը նույնպես մեծ նշանակություն ունի»,-նշել է նա: Նրա խոսքերով, Լեռնային Ղարաբաղի խնդիրն արդեն «հնացած հակամարտություն է» եւ նրա չկարգավորված լինելը մտահոգում է բազում մարդկանց աշխարհի տարբեր մասերում: Շատերը կցանկանային, որ ղարաբաղյան հակամարտությունը իր շուտափույթ լուծումը ստանար: Կան կազմակերպություններ, որոնք շահագրգռված են դրանում: Օրինակ, Եվրոպայի Խորհրդին անդամակցելիս Ադրբեջանն ու Հայաստանը պարտավորվեցին, որ այս հակամարտությունը կլուծեն միայն խաղաղ ճանապարհով: Երբեմն ՄԱԿ-ն է հանդես գալիս այս հարցի շուրջ, ավելացրել է Ա.Կասպշիկը: Սակայն հակամարտությունը կարգավորելու մանդատ ունի միայն ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը: Անկասկած, առանց կողմերի ցանկության հարցը չի լուծվի: Ինչ վերաբերում է այլ միջազգային կազմակերպությունների, այդ թվում եւ Միջազգայի ճգնաժամային խմբի նախաձեռնություններին, ապա իրենց քայլերը կարող են ինչ-որ բան մոտեցնել, ինչ-որ բան ցույց տալ: Սակայն, ի վերջո, դրանք (ՄՃԽ նախաձեռնությունները) պետք է օգտագործվեն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից, եզրափակել է Ա.Կասպշիկը, հաղորդում է ադրբեջանական «Թրենդ» գործակալությունը:

“Есть просьба президентов Армении и Азербайджана о том, чтобы сохранять конфиденциальность переговорного процесса по урегулированию нагорно-карабахского конфликта”, – заявил специальный представитель действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспршик, отвечая на вопрос о прогрессе, достигнутом в ходе переговоров. “Однако не будет ошибкой, если скажу, что мы все ощущаем, что есть очень серьезный подход. Интенсивность встреч была достаточно высокой. Сопредседатели также очень активно работают, что неоднократно подчеркивали и сами президенты. Я думаю, что в период избирательного процесса в Азербайджане руководство страны думает больше о других вопросах. Однако не думаю, что переговорный процесс временно замедлился. 24-25 октября в Вашингтоне состоится встреча сопредседателей Минской группы ОБСЕ. 5-6 декабря состоится также встреча глав МИД Азербайджана и Армении в рамках встречи министров стран ОБСЕ в Любляне, которая также имеет большое значение, – отметил он.
По его словам, нагорно-карабахская проблема – это уже «устаревший конфликт» и его неурегулированность серьезно беспокоит многих людей в разных точках мира. Многие хотели бы, чтобы он разрешился в самом скором времени. Есть также организации, которые в этом заинтересованы. К примеру, условием для членства Азербайджана и Армении в Совете Европы стало обязательство о том, что данный конфликт необходимо решать только мирным путем. Иногда и ООH выступает по данному вопросу, добавил Анджей Каспршик. Однако мандат на то, чтобы решать данный конфликт, есть только у Минской группы ОБСЕ. Безусловно, без желания сторон данного вопроса не решить. Что касается инициатив других международных организаций, в том числе и Международной кризисной группы, то их шаги могут кое-что приблизить, что-то показать. Hо, в конечном счете, это (инициативы МКГ) должно быть использовано сопредседателями Минской группы ОБСЕ, резюмировал А.Каспршик, сообщает азербайджанское агентство “Тренд”.