Հայոց ցեղասպանության 98-րդ տարելիցին ընդառաջ Իսրայելի հայերի «Արարատ» միությունը դիմել է Իսրայելի ժողովրդին: Ուղերձում մասնավորապես ասվում է.
«Թանկագին բարեկամներ, ապրիլի 24-ին Հայաստանի ժողովուրդն ու ողջ առաջադեմ համաշխարհային հանրությունը նշում է Հայոց ցեղասպանության 98-րդ տարելիցը:
Հայոց ցեղասպանությունը մարդկության նորագույն պատմության առաջին լայնածավալ ոճրագործությունն է, որի նպատակն էր մի ողջ ժողովրդի ոչնչացումը քաղաքական նկատառումներով:
Կյանքից զրկվեց շուրջ 2 մլն հայ, շուրջ 800 հազարը փախավ երկրից, որտեղ նրանք բնակվում էին արդեն շուրջ 2000 տարի: Եվ այսօր տասնամյակներ անց Հայոց ցեղասպանության փաստը ճանաչված է բազում պետությունների կողմից:
Առաջինը դա արեց Ուրուգվայը, որի օրինակին հետևեցին Ռուսաստանը, Ֆրանսիան, Իտալիան, Գերմանիան, Հոլանդիան, Բելգիան, Լեհաստանը, Լիտվան, Սլովակիան, Շվեդիան, Շվեյցարիան, Հունաստանը, Կիպրոսը, Լիբանանը, Կանադան, Վենեսուելան, Արգենտինան, ԱՄՆ 42 նահագներ:
Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչել են Վատիկանը, Եվրախորհրդարանը, Եկեղեցիների համաշխարհային խորհուրդը: Ցավոք սրտի, մենք իսրայելաբնակ հայերս ստիպված ենք արձանագրել, որ Իսրայել պետությունը, որի ժողովուրդը վերապրել է Հոլոքոսթը և վեց մլն անմեղ զոհ տվել, չի ճանաչում 1915-23թթ. Հայոց ցեղասպանության փաստը:
Այդ թողտվությունն ու անպատժելիությունը հետագայում հանգեցնում են ավելի մեծ ցնցումների ու սարսափելի աղետների: Ելնելով դրանից, Իսրայելի հայերի «Արարատ» միությունը հորդորում է մտավորականությանը կոչ անել Իսրայելի կառավարությանը հետևել մյուս երկրների օրինակին ու արդար որոշում կայացնել:

В преддверии 98-й годовщины Геноцида армян в Османской империи, Союза армян Израиля «АРАРАТ» обратился к народу Израиля. В обращении говорится:
«Дорогие друзья, 24апреля народ Армении и все мировое прогрессивное сообщество отмечает 98ую годовщину Геноцида армян 1915года в Османской империи.
Геноцид армян- первое в новой истории человечества широкомасштабное преступление, совершённое с целью уничтожения целого народа по политическим мотивам.
С беспримерной жестокостью, по сравнению с которой меркнут все известные в истории человеческой патологии случаи массовых убийств.Были лишены жизни 2 миллиона армян, около 800 тысяч бежало из страны, которую их предки населяли на протяжении тысячелетий.
И вот сегодня по прошествии многих десятилетий факт Геноцида армянского народа признан многими государствами. Первым это в 1965 году сделал Уругвай, примеру которого последовали Россия, Франция, Италия, Германия, Голландия, Бельгия, Польша, Литва, Словакия, Швеция, Швейцария, Греция, Кипр, Ливан, Канада, Венесуэла, Аргентина, 42 штата США.Геноцид армян признали также Ватикан, Европейский парламент, Всемирный совет церквей.
И великому сожалению нам, выходцам из Армении приходиться констатировать, что государство Израиль, народ которого переживший кошмары Холокоста и потерявший шесть миллионов невинных жертв не признает факт Геноцида армян 1915-1923годов.
Всемирная история знает много примеров, когда после военных конфликтов, принесших бесчисленные человеческие жертвы и разрушения, их инициаторы не были осуждены и наказаны. Именно это попустительство и безнаказанность привела впоследствии к еще большим потрясениям и чудовищным катаклизмам.
Именно, исходя из этого руководство Союза армян Израиля «АРАРАТ», призывает интеллигенцию, общественные организации призвать парламент, правительство Израиля последовать примеру других стран и принять справедливое решение по признанию Геноцида армян 1915года».