28 Մարտ 2013 - 12:39 AMT
Թուրքիայի Բաթման նահանգի զորամասերից մեկում 2011-ի ապրիլի 24-ին սպանված հայազգի զինվոր Սևակ Շահին Բալըքչըի գործով դատարանի կայացրած վճիռը բուռն արձագանք է առաջացրել: Սևակի հայրը` Կարապետ Բալըքչըն, նույնպես մամուլի ասուլիս է հրավիրել, որի ժամանակ մասնավորապես ասել է. «Դատարանի որոշումը հանցագործության վրա լույս չի սփռում: Սևակը ռասիստական գնդակով է սպանվել: Նա արհեստավոր մարդ էր և ինձ հետ էր աշխատում: Արդյո՞ք նրան սպանած ազգայնամոլը պետք է նման պատժի արժանանար»:
Իսկ մայրը` Անի Բալըքչըն, նշել է, որ դատավարությունը հեշտ չի ընթացել: Վկաները դատարանում փոխել են իրենց նախաքննական ցուցմունքները, ինչը կարող էր վախեցնելու արդյունք լինել:
«Դատավճիռն անշուշտ մեզ չի բավարարում: Երբ անունը` Սևակ, ազգությունը` հայ, իսկ հավատքը քրիստոնեություն է լինում, հավանաբար, արդյունքն այսպես է լինում: Ապրիլի 24-ին մի հայ պիտի սպանվեր: Գուցե ամենահարմար վայրը Սևակի սպանության տեղն էր»,- ասել է Սևակի մայրը:
Մամուլի ասուլիսին ներկա պրոֆեսոր Գենչայ Գյուրսոյը հավելել է. «Սևակի դեպքը ամբողջովին Հրանտ Դինքի սպանության նման է: Մեկն այն դեպքերից, որոնք անտեսվում են արդարադատության կողմից», գրում է Ermenihaber.am-ը:

Вердикт, оглашенный судом по делу убийства солдата армянского происхождения в турецкой армии Севака Шахина Балычкчи, вызвал недовольство. На пресс-конференции в Стамбуле отец Севака – Карапет Балыкчи отметил, что решение суда не проливает свет на преступление. «Севак погиб от расистской пули. Он был ремесленником и работал со мной. Разве такого наказания был достоин убивший его шовинист?» – отметил он. Мать Севака – Ани Балыкчи – отметила, что судебное разбирательство проходило непросто: свидетели в суде меняли свои предварительные показания, что могло быть результатом запугивания.
«Мы, безусловно, не удовлетворены приговором. Когда человек носит имя Севак вкупе с армянской фамилией и исповедует христианство, имеем то, что имеем. 24 апреля должен быть убит армянин. Возможно, самым подходящим было место убийства Севака», – рассказывает мать Севака.
На пресс-конференции также присутствовал профессор Генчай Гюрсой, который сказал: «Инцидент с убийством Севака полностью сходится с убийством Гранта Динка. Это один из тех случаев, которые игнорируются правосудием», пишет Ermenihaber.am.