Հազարավոր հայեր ու հրեաներ կհավաքվեն Նյու Յորքի Թայմս աքուերում, հարգելու համար Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը, գրում է The Queens Gazette-ը:
Այս տարի նշվում է Օսմանյան կայսրությունում հայ բնակչության կոտորածի 98-ամյա տարելիցը, որը հավասարազոր է Հոլոքոսթին, գրում է թերթը:
Նյու Յորքի Հայկական տանը բնակվող երկու կանայք, որոնք արդեն 100 տարեկան են, մարտի 19-ին պատմեցին իրենց կյանքի պատմությունները: «Ամեն տարի Ցեղասպանությունը վերապրած հայերի թիվը նվազում է: Մենք միշտ պետք է հիշենք Ցեղասպանության մասին, որն անջնջելի հոգեբանական տրավմա է թողել»,-ասել է Հայկական տան գործադիր տնօրեն Աղավնի Էլլիան:
Արշալույս Դադիրը, որը ծնվել է 1913թ. օգոստոսի 15-ին Շապինգարահիսարում, հիշում է, թե ինչպես են երիտթուրքերը սպանել նրա հորը, երբ վերջինս ընդամենը 25 տարեկան էր: Նա մնացել է 20-ամյա մոր հետ: Նրա քեռին, բժիշկ էր, մեկն այն հայ մտավորականներից, որոնք սպանվեցին 1915թ. ապրիլի 24-ին Ստամբուլում: Նա հիշում է, որ թուրքերը 10 մարդ են սպանել գյուղից: Նրանց մի թուրք ընտանիք է ապաստան տվել, նրանք կորցրել են բոլոր դրամական միջոցներն, բայց մի կերպ հասել են Կոստանդնուպոլիս: Այստեղ Դադիրն ամուսնացել է, երկու երխա ունեցել ու արտագաղթել է ԱՄՆ:
Շարլոտա Քեջեջյանը ծնվել է 1912թ. հոկտեմբերի 21-ին Նիհդում, Թուրքիայում: Նա պատմել է, թե ինչպես էր մոր հետ ոտքով քայլում անապատով, փախչելով թուրքերից: «Ես քնել էի ուզում, նա հոգնած էր ու քաղցած: Դա սարսափելի էր, դա իմ կյանքի ամենասարսափելի հատվածն էր»,-ասել է Քեջեջյանը:

Тысячи армян и евреев соберутся в Нью-Йорке на Таймс-сквер, чтобы почтить память жертв Геноцида армян в Османской империи, первого геноцида ХХ века, пишет The Queens Gazette.
В этом году отмечается 98-я годовщина резни армянского населения, учиненного младотурецким правительством в Османской империи, которая равнозначна Холокосту.
19 марта две женщины, проживающие в Армянском доме Нью-Йорка, которым уже сто лет, рассказали свои истории. «С каждым годов число выживших во время Геноцида армян уменьшается. Мы должны всегда помнить о Геноциде, который оставил на нас неизгладимую психологическую травму», – сказала исполнительный директор Армянского дома Агавни «Агги» Эллия.
Первая из женщин – Арсалос (Аршалуйс) Дадир, которая родилась 15 августа 1913 года в Шапинкарахисаре. Она вспоминает, как младотурки убили ее отца, когда ему было всего 25 лет. Она осталась с 20-летней матерью. Ее дядя, врач, был одним из 300 представителей интеллигенции Стамбула, которых вывезли 14 апреля 1915 года и убили. Она вспоминает, что турки убили 10 человек из их деревни.
Ее семью приютила турецкая семья, они потеряли все свои деньги и кое-как добрались до Константинополя. Здесь Дадир вышла замуж, родила двоих детей и эмигрировала в США.
Второй рассказ Шарлотты Кечеджян, которая родилась 21 октября 1912 года в Нихде, в Турции. Она рассказала, как она пешком с матерью шли по пустыне, убегая от турок. Ей хотелось спать, она была уставшая и голодная. Ее мать обещала ей, что, если она продержится еще немного, у нее все: счастье и много еды. «Это было ужасно, это было самое ужасное время в моей жизни», – сказала Кечеджян.