30 Մարտ 2013 - 09:59 AMT
ԱՄՆ Կոնգրեսի անդամները, Ամերիկայի հայ համայնքի, Հայաստանի ու Արցախի կառավարությունների ներկայացուցիչները ապրիլի 24-ին կանցկացնեն Հայոց ցեղասպանության 98-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումը ԱՄՆ Սենատի Hart շենքի գրասենյակում: Ինչպես հայտնում է Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախումբը (ANCA), միջոցառումը կվարի հայտնի հասարակական գործիչ ու փաստաբան Սարիկ Արմենյանը:
ANCA-ն հայտարարություն է տարածել, որտեղ կոչ է անում հայերին, հույներին ու ասորիներին մասնակցել Թուրքիայի կողմից Ցեղասպանության ուրացման դեմ ուղղված արշավին: Հայտարարության մեջ հիշատակվում են նաև Թուրքիայի տարածքում հազարավոր ավերված հայկական եկեղեցիները, որոնք թալանվում են, ջնջելու համար երբեմնի ծաղկուն քրիստոնեական քաղաքակրթության հետքերը:

29 Март 2013 - 19:53 AMT
Члены Конгресса США, представители армянской общины Америки, правительств Армении и Арцаха и Группы поддержки Армении проведут 24 апреля ежегодное мероприятие в офисе в здании Hart Сената США, приуроченное к 98-й годовщине Геноцида армян в Османской империи.
Как сообщает Армянский Национальный Комитет Америки (ANCA), мероприятие будет вести общественный деятель известный адвокат Сариг Арменян.
ANCA распространила также заявление, в котором призывает принять участие в кампании против отрицания Турцией Геноцида армян, греков, ассирийцев и евреев. В заявлении также напоминается о тысячах разрушенных армянских церквей на территории современной Турции, которые разграблены, чтобы стереть наследие некогда процветающей христианской цивилизации.