Հավակնորդների մրցաշարի 12-րդ տուրում ամեն ինչ կավարտվեր ոչ ոքիով, եթե Արոնյանն իսկական խարակիրի չաներ Վլադիմիր Կրամնիկի հետ պարտիայում: Առաջին պահին, երբ հայ շախմատիստը խաղաց 50.g6, ոչ ոք ոչինչ չհասկացավ՝ ինչ տարբերություն որ զինվորով խաղալ, "g” կամ "h”: Պարզվեց, որ տարբերություն կա և զգալի:
«Այս ի՞նչ արեց,-հանկարծ ռուսերեն ամբողջ մամլո կենտրոնով մեկ բղավեց Ջոն Սփիլմենը:-Կրամնիկն այժմ հաղթում է: Պետք էր խաղալ 50.h6!»: Հայ համայնքի ներկայացուցիչները հիասթափված հառաչեցին, հայտնում է candidates2013.com-ը: Պարտիան ավարտվեց 62-րդ քայլում ռուս գրոսմայստերի հաղթանակով:
«Ես ինքս չհասկացա, թե ինչ արեցի և ինչպես զիջեցի Վլադիմիր Կրամնիկին: Ես կարող է ոչ ոքի անել, հետո սխալվեցի պարզ իրավիճակում, չեմ հասկանում, թե ինչպես զիջեցի մի խաղում, որտեղ պետք է հաղթեի: Դա շատ տարօրինակ է»,-ասել է Արոնյանը:

В 12 туре матча претендентов все бы и закончилось ничьей, не соверши Левон Аронян в партии с Владимиром Крамником настоящее харакири. В первый момент, когда армянский шахматист сыграл 50.g6, никто ничего не понял – какая разница, какую из пешек – "g” или "h” двигать вперед. Оказалось, разница есть, и существенная.
“Что он наделал? – вдруг по-русски закричал на весь пресс-центр Джон Спилмен. – Крамник теперь выигрывает. Надо было играть 50.h6!” У представителей армянской диаспоры тут же вырвался стон разочарования, передает candidates2013.com.
Партия на 62 ходу завершилась победой российского гроссмейстера.
“Я сам не понимаю, что сделал. У Крамника была победная позиция. Но я смог сравнять игру на ничью, затем в простой ситуации ошибся, и не понимаю как уступил в такой игре, которая должна была завершиться вничью. Это очень странно”, – сказал Аронян.