Հայազգի թուրք զինծառայող Սևակ Շահին Բալիկչիին սպանած նրա թուրք զինակից Կավանչ Աղաօղլուի հանդեպ թուրքական դատարանի դատավճիռը՝ 4 տարի 5 ամիս ազատազրկումը, որից նա բանտում կանցկացնի միայն 2 տարին, չի գոհացրել Բալիկչիի ընտանիքին, ինչպես նաև հանրության լայն շրջանակներին:
Ինչպես հայտնում է «Ակոս» թերթը, ընտանիքի փաստաբան Ջեմ Հալավյուրտը հայտարարել է, որ նրանք մտադիր են բողոքարկել դատավճխռը:
Փաստաբանը նշել է, որ վկաների ցուցմունքները չեն համապատասխանում իրականությանը: «Սա ակնհայտ է դառնում համադրման արդյունքում: Երևում է, որ ցուցմունքները ձեքռ են բերվել բռնի միջոցներով»,-ասել է նա:
Խալավյուրտն ասել է, որ դատավճիռը կդիտարկվի Վերաքննիչ դատարանում, որից հետո նրանք կդիմեն Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան:

1 Апрель 2013 - 10:42 AMT
Приговор турецкого суда в отношении убившего турецкого военнослужащего армянского происхождения Севака Шахина Балыкчи его сослуживца Кыванча Агаоглу (приговорен к 4 годам и 5 месяцам, из которых в тюрьме отсидит всего 2 года) не удовлетворил ни семью Балыкчи, ни широкие массы общественности.
Как передает газета «Акос», адвокат семьи Джем Халавюрт заявил, что они собираются обжаловать приговор.
Адвокат отметил, что показания свидетелей не соответствуют действительности. «Это становится очевидным при сопоставлении имеющихся в деле доказательств и показаний свидетелей. Видно, что показания выбиты насильственным путем», – отметил он.
Халавюрт сообщил, что приговор будет рассмотрен в Апелляционном суде, после чего они обратятся в Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ).
«Государство обязано сохранять право человека на жизнь, и международный суд имеет множество оглашенных подобных приговоров. В свете этих постановлений суда вероятность наказания Турции очень велика», – сказал адвокат.