1 Ապրիլ 2013 - 11:22 AMT
Հայ կրթական հիմնադրամը (AEF) հայտարարել է 100 հազար դոլար արժողությամբ 4-ամյա ուսումնական ծրագրի բյուջեի հաստատման մասին: Տեղեկատվական համակարգերի ուսումնական ծրագիրը կմեկնարկի Արցախի պետական համալսարանում այս տարի: Հատկացված գումարով կգնվեն համակարգչային սարքավորումներ, կապահովվի դասախոսների աշխատավարձն ու ուսանողների կրթաթոշակները:
iArtsakh նախագիծը ԱՄՆ հայ համայնքի ու ԼՂՀ համագործակցության արդյունք է:
«AEF-ը կարևորում է Լեռնային Ղարաբաղի տնտեսական զարգացումն ու գտնում է, որ նախագիծը մեծ ազդեցություն կունենա ենթակառուցվածքների զարգացման վրա, որոնք հարկավոր են ՏՏ ոլորտի ընկերությունները Լեռնային Ղարաբաղ բերելու համար»,-ասել է հիմնադրամի նախագահ Հերմինե Պախանյանցը, գրում է Asbarez-ը:

1 Апрель 2013 - 11:06 AMT
Армянский образовательный фонд (AEF) объявил об утверждении бюджета в $100 тысяч для финансирования 4-летней учебной программы по компьютерным информационным системам в Арцахском государственном университете в Степанакерте. Запуск программы запланирован на этот год. Выделенная сумма поможет закупить компьютерное оборудование, программное обеспечение, обеспечит зарплату преподавателей и студенческие стипендии.
Проект iArtsakh является итогом сотрудничества между армянской общиной США и НКР. «Армянский образовательный фонд признает важность экономического развития Нагорного Карабаха и считает, что проект окажет большое влияние на развитие инфраструктуры, необходимой для того, чтобы привести компании по информационным технологиям в Нагорный Карабах»,– сказала председатель фонда Эрмине Паханянц, пишет Asbarez.