Արցախը 2013 թ. կշարունակի ջանքերը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո ընթացող բանակցային գործընթացում ԼՂՀ լիարժեք ներգրավման և միջազգային հանրությանը Արցախի և ղարաբաղյան հիմնախնդրի մասին օբյեկտիվ տեղեկություն ներկայացնելու ուղղությամբ: Այս մասին ասված է ԼՂՀ արտաքին գործերի նախարարության 2012 թ. զեկույցում:
ԼՂՀ արտաքին գործերի նախարար Կարեն Միրզոյանը, զեկույցը ներկայացնելիս հայտարարել է, որ 2012թ. գերատեսչության գործունեության հիմնական ուղղություններն էին Ադրբեջանի և Լեռնային Ղարաբաղի միջև հակամարտության քաղաքական կարգավորումը և Արցախի միջազգային ճանաչումը: Արձանագրելով բանակցային գործընթացում առաջընթացի բացակայությունը՝ ԱԳՆ ղեկավարն ընդգծել է, որ խնդրի խաղաղ կարգավորման գլխավոր խոչընդոտը շարունակում է մնալ պաշտոնական Բաքվի ծայրահեղ ապակառուցողական դիրքորոշումը: Միևնույն ժամանակ նախարարն անդրադարձել է ԼՂՀ միջազգային ճանաչման հարցում դրական գործընթացներին:
Ավելացնենք. որ այսօր Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանն այցելել է ԼՂՀ արտաքին գործերի նախարարություն և մասնակցել 2012 թ. գերատեսչության գործունեության արդյունքների ամփոփմանն ու 2013թ. նախատեսվող աշխատանքներին նվիրված խորհրդակցությանը: Այս մասին հայտնում են ԼՂՀ ԱԳ նախարարությունից:

2 апреля в Министерстве иностранных дел Нагорно-Карабахской Республики прошло совещание, посвященное обобщению результатов деятельности ведомства в 2012 году и работам, запланированным на 2013 год.
В своем отчете министр иностранных дел НКР Карен Мирзоян отметил, что основными направлениями деятельности ведомства в 2012 году были политическое урегулирование конфликта между Азербайджаном и Нагорным Карабахом и международное признание Арцаха. Констатировав отсутствие прогресса в переговорном процессе, глава МИД подчеркнул, что главным препятствием для мирного решения проблемы остается крайне деструктивная позиция официального Баку. Вместе с тем министр остановился на позитивных процессах в вопросе международного признания НКР.
Карен Мирзоян отметил, что в 2013 году будут продолжены усилия по полноценному вовлечению НКР в переговорный процесс под эгидой сопредседательства Минской группы ОБСЕ и представлению международному сообществу объективной информации об Арцахе и карабахской проблеме. Будет развиваться двустороннее сотрудничество с различными странами и армянской диаспорой.
В ходе встречи также были обсуждены проблемы, с которыми МИД сталкивается в своей деятельности. Глава государства, в частности, отметил, что вопросы улучшения рабочих и социальных условий сотрудников ведомства и впредь будут в центре внимания властей. Бако Саакян дал соответствующие указания, отметив, что в отчетный период ведомство в целом выполнило поставленные задачи.