2 Նոյեմբեր 2005 - 14:04 AMT
Թուրքական ընկերությունը բոյկոտ է հայտարարել «Աքսա»-ին ցեղասպանության զոհերի ժառանգներին փոխհատուցում վճարելու վերաբերյալ որոշման համար
Թուրքական բանակի կողմից հովանավորվող «Օյաք» ընկերությունը բոյկոտել է իր ֆրանսիական գործընկերոջը` «Աքսա» (AXA) ապահովագրական ընկերությանը, Հայոց ցեղասպանության զոհերի ժառանգներին 17 մլն ԱՄՆ դոլար նյութական փոխհատուցում տրամադրելու մասին վերջինիս որոշման կապակցությամբ: «Մենք պետք է վերջ տանք «Աքսա»-ի հետ մեր տնտեսական հարաբերություններին: Մեզ համար անհնար է համագործակցել այնպիսի գործընկերոջ հետ, որը ոտնահարում է մեր երկրի իրավունքները»,- հայտարարել է «Օյաք»-ի նախագահ Ահմետ Աքսուն: Նա պահանջել է իր ֆրանսիացի գործընկերոջից «հրապարակայնորեն ներողություն խնդրել եւ փոխհատուցել այն թուրքերին, որոնք Օսմանյան կայսրության վերջին տարիներին սպանվել են հայերի կողմից»: Իր հերթին, Թուրքիայի արտգործնախարարության խոսնակ Նամիկ Թանը հայտարարել է, որ փոխհատուցման մասին «Աքսա»-ի որոշումը «ոչնչով չի փոխի Թուրքիայի դիրքորոշումը Հայոց ցեղասպանության հարցում»: Հիշեցնենք, որ ֆրանսիական «AXA» ապահովագրական ընկերությունը որոշում է կայացրել փոխհատուցում վճարելու վերաբերյալ այն անձնաց, որոնք մինչեւ 1915 թվականը ապահովագրված են եղել ընկերության թուրքական բաժանմունքի կողմից եւ հետագայում զոհ են գնացել Հայոց ցեղասպանությանը: «Աքսան» կվճարի 17 մլն դոլար: 3 մլն դոլարը կհատկացվի Ֆրանսիայում գործող հայկական բարեգործական ընկերություններին: Եվս 3 մլն կփակեն դատական ծախսերը, ինչպես նաեւ կօգտագործվեն Հայոց ցեղասպանության զոհերի հարազատներին տեղեկացնելու համար: 11 մլն դոլարը կփոխանցվի այն հիմնադրակին, որը կսկսի վերադարձնել ապահովագրված գումարները:

2 Ноябрь 2005 - 14:04 AMT
Спонсируемая турецкой армией компания “Ойак” объявила бойкот французской страховой компании АХА, которая 13 октября 2005 г. приняла решение выплатить компенсацию в размере $17 млн. потомкам жертв геноцида армян 1915 года. “Мы должны прервать экономические отношения с АХА. Для нас невозможно сотрудничество с компанией, которая нарушает права нашей страны”, – заявил глава компании “Ойак” Ахмет Аксу. Он потребовал от французского партнера принести публичные извинения и “выплатить компенсацию туркам, убитым армянами в последние годы Османской империи”. В свою очередь пресс-секретарь МИД Турции Намик Тан заявил, что решение французской страховой компании о выплате компенсации “не изменит позицию Турции по вопросу о геноциде армян”.
Напомним, что французская страховая компания АХА приняла решение о выплате компенсаций лицам, застрахованным до 1915 года турецким филиалом компании и ставшим в последствии жертвами геноцида армян. АХА предоставит $ 17 млн. $3 млн. будут выделены действующим во Франции армянским благотворительным организациям. Еще $3 млн. покроют судебные расходы, а также будут использованы для извещения родственников жертв геноцида армян. $11 млн. будет предоставлено тому фонду, который начнет возвращать страховые взносы.