4 Ապրիլ 2013 - 08:41 AMT
2013թ. ապրիլ-օգոստոսին Ռուսական աշխարհագրական ընկերության, Կարելիայի Հանրապետության կառավարության հովանու ներքո տեղի կունենա եզակի գիտարշավ: Երկու ռուս ճանապարհորդներ Ֆյոդոր Կոնյուխովն ու Կարելիայի բնակիչ Վիկտոր Սիմոնովը կանցնեն շների օգնությամբ մի ճանապարհով, որը մինչ օրս անմատչելի էր համարվում: 4 ամսում նրանք կհաղթահարեն շուրջ 4 հազար կմ սառցե տարածք և կավարտեն ճամփորդությունը Գրենլանդիայի հարավային ափին:
Գիտարշավի համար Կոնյուխովին է փոխանցվել չորս խաչ՝ Ռուսաստանից, Ուկրաինայից, Բելառուսից ու Հայաստանից: ՀԱԵ կողմից այդ առաքելությանը սատարելու վկայությունն է Հայկական խաչը, որը օրհնել է ՀԱԵ Նոր Նախիջևանի և Ռուսաստանի թեմի առաջնորդ, եպիսկոպոս Եզրաս Ներսիսյանը Մոսկվայի Սբ Հարության եկեղեցում մարտի 24-ին՝ Ծաղկազարդի օրը:
Մարտի 27-ին ՌՀՄ ներկայացուցիչների, քանդակագործ Ֆրիդրիխ Սողոյանի, գեներալ-լեյտենանտ Նորատ Տեր-Գրիգորյանցի, Գարիկ Խուդոյանի ներկայությամբ խաչը, Հայաստանից բերված հողն ու Հանրապետության պետական դրշոը հանդիսավոր կերպով հանձնվեցին հայր Ֆյոդոր Կոնյուխովին:
Այս ակցիայով հայ ժողովուրդը կշնորհավորի եղբայրական ուղղափառ ժողովրդներին Ռուսիայի մկրտության 1025-ամյակի առթիվ և կհիշեցնի ողջ մարդկությանը նույն հավատի տեր Ռուսաստանի, Բելառուսի, Ուկրաինայի ու Հայաստանի անկոտրում հայրենասիրական ոգու ու ջերմ հարաբերությունների մասին, հայտնում է ՀԱԵ Նոր Նախիջևանի ու Ռուսաստանի թեմի մամլո կենտրոնը:

В апреле-августе 2013 года под эгидой Русского Географического Общества, Правительства Республики Карелия состоится уникальная экспедиция. Два российских путешественника – Федор Конюхов и житель Карелии Виктор Симонов – пройдут на карельских собачьих упряжках по пути, который до сих пор считался недоступным. За 4 месяца они покорят более 4 тысяч км. ледяных просторов и закончат свое путешествие на южном берегу острова Гренландия. Для экспедиции, старт которой был дан в конце марта, Федору Конюхову были переданы четыре креста: от России, Украины, Белоруссии и Армении.
Символом поддержки этой миссии со стороны ААЦ стал крест Армянской Апостольской Церкви, который с благословения Главы Ново-Нахичеванской и Российской Епархии ААЦ Епископа Езраса Нерсисяна был освящен священнослужителями Церкви Сурб Арутюн г. Москвы 24 марта в Вербное Воскресенье.
27 марта при участии представителей Союза Армян России, скульптора Фридриха Согояна, генерал-лейтенанта Нората Тер-Григорянца, Гарика Худояна, священнослужителя ААЦ дьякона Даниэля, крест, земля, привезенная из Армении и государственный флаг Республики были торжественно переданы отцу Федору Конюхову.
Этой акцией армянский народ поздравит все православные братские народы с 1025-летием Крещения на Руси и напомнит всему человечеству о несгибаемом патриотическом духе и теплых отношениях единоверных народов – России, Украины, Белоруссии и Армении, сообщает пресс центр Ново-Нахичеванской и Российской Епархии ААЦ.