4 Ապրիլ 2013 - 09:42 AMT
Ադրբեջանը Եվրամիության երկրներ է հիմնականում արտահանում նավթ, իսկ վերջերս նկատվում է նավթի արդյունահանման նվազում: Միևնույն ժամանակ Եվրամիությունը 2014 թվականից կզրկի Ադրբեջանին արտոնություններից ԵՄ հետ առևտրում: Այդ մասին Բաքվում հայտարարել է Ադրբեջանում ԵՄ ներկայացուցչության ղեկավար, դեսպան Ռոլան Կոբիան:
«Նավթի արդյունահանման կրճատումը ԵՄ հետ ապրանքաշրջանառության նվազման պատճառ դարձավ»,-հայտարարել է Բաքվում Ռոլան Կոբիան: « GSP plus համակարգը տրամադրվում է տնտեսապես թույլ երկրներին: Սակայն Ադրբեջանի տնտեսությունը արդեն բավականին զարգացել է և Ադրբեջանն ընդգրկվել է միջին զարգացմամբ երկրների ցանկում: Ուստի 2014թ. հունվարի 1-ից Ադրբեջանն արդեն չի կարողանա օգտվել այդ համակարգից»,-ասել է Կոբիան, հայտնում է «ԱՊԱ» գործակալությունը:

4 Апрель 2013 - 09:13 AMT
Основная часть экспорта Азербайджан в Евросоюзом приходится на нефтяной сектор, а в последнее время в стране наблюдается сокращение добычи нефти. В тоже время Евросоюз с 2014 года лишит Азербайджан льгот при торговле с ЕС. Об этом заявил на пресс-конференции в Баку руководитель представительства ЕС в Азербайджане, посол Ролан Кобиа.
«Сокращение добычи нефти стало причиной уменьшения товарооборота с ЕС. В настоящее время действует система GSP plus, позволяющая продавать любой товар из Азербайджана в страны ЕС без квот. Эта система предоставляется экономически слабым странам. Однако экономика Азербайджана уже достаточно развита и Азербайджан включен в список среднеразвитых стран. По этой причине Азербайджан уже не сможет пользоваться данной системой с 1 января 2014 года», – сказал Ролан Кобиа, передает АПА.