Քվեաթերթիկների 85 տոկոսի մշակման արդյունքներով Ադրբեջանում կայացած խորհրդարանական ընտրություններում հաղթանակ է տարել «Ենի Ադրբեջան» իշխող կուսակցությունը, որը գլխավորում է ԱՀ նախագահ Իլհամ Ալիեւը: Նախնական տվյալներով իշխողները նոր խորհրդարանում կունենան 125 տեղից 63-ը: Անկախ պատգամավորները կզբաղեցնեն 40 տեղ: Ընդդիմադիր կուսակցություններից առավելագույն տեղ կունենա «Մուսավաթը»: Ըստ նախնական տվյալների այդ կուսակցությունը կունենա 4 մանդատ: Նշենք, որ ընտրություններին մասնակցել է ընտրողների 46,83 տոկոսը կամ 2 միլիոն 183 հազար 913 ընտրող: Հանրապետության ԿԸՀ-ն հայտարարում է, որ լուրջ խախտումներ ընտրությունների ընթացքում չեն գրանցվել:
Ադրբեջանում ընտրական ընթացքին հետեւող Ժողովրդավարության ամերիկյան կենտրոնի տնօրեն Ռեյչել Էրենֆելդը եւ Ժողովրդավարության ինստիտուտի վերլուծաբան, դոկտոր Ռադիշեւսկին գոհունակություն են հայտնել խորհրդարանական ընտրությունների կապակցությամբ, նշել են, որ «դարձել են ավելի ուրախալի տեսարանի վկաները», քան ակնկալում էին: Ռեյչել Էրենֆելդը, մասնավորապես, նշել է.«Երեկ մենք դիտարկում ենք անցկացրել 10 տեղամասերում: Մենք շատ գոհ ենք կազմակերպչական աշխատանքներից: Իսկ ամենաուրախալին այն է, որ յուրաքանչյուր ընտրող գիտակցում է իր ձայնի կարեւորությունը»:
Իր հերթին Ռադիշեւսկին նկատել է. «Մենք դիտարկում ենք անցկացրել ԱՊՀ երկրներում` Ուկրաինայում, Ղրղզստանում եւ այլուր: Պետք է խոստովանեմ, որ նման բարձր մակարդակի ընտրատեղամասերի ստեղծումը Ադրբեջանում մեծապես տպավորել է մեզ: Ընտրողները գիտակցում են իրենց պատասխանատվությունը եւ խնդիրները ժողովրդավարական ընտրությունների ոլորտում: Ադրբեջանի ղեկավարությունը նունյպես առավելագույնս օգտագործել է առկա հնարավորությունները ընտրողների ակտիվ մասնակցության համար, պայմաններ է ստեղծել ժողովրդավարական գործընթացում քաղաքացիների մասնակցության համար: Պետք է խոստովանել, որ ԱՄՆ-ում ոչ մի ընտրական գործընթացի ժամանակ ես չեմ հանդիպել օտարերկրյա դիտորդների հետ: Դա բացատրվում է նրանով, որ քվեարկության գործընթացը մեր երկրում իրականացվում է էլեկտրոնային միջոցներով: Կարծում եմ, որ դիտորդների գործոնը շատ կարեւոր է ժողովրդավարական ընտրությունների համար: Ադրբեջանում ինձ հիացրած պահերից մեկը թեկնածուների քանակն էր: Օրինակ, ընտրատարածքներից մեկում, որտեղ մենք դիտարկում էինք անցկացնում, գրանցված էր 22 թեկնածու: Դա վկայում է այն հնարավորությունների մասին, որոնք ստեղծված են այն նպատակով, որ յուրաքանչյուր շարքային քաղաքացի կարողանա զբաղվել քաղաքականությամբ», հաղորդում է «Ռեգնում» գործակալությունը:

7 Ноябрь 2005 - 09:26 AMT
По итогам обработки 85% бюллетеней победу на парламентских выборах в Азербайджане одержала правящая партия “Ени Азербайджан”, возглавляемая президентом АР Ильхамом Алиевым. По предварительным данным у правящих будет 63 из 125 мест в новом парламенте. Независимые кандидаты завоевали 40 мест. Из оппозиционных партий больше всего мест у “Мусават”. Этой партии по предварительным данным достанутся 4 мандата. Отметим, что на выборах приняли участие 46,83% или 2 миллиона 183 тысячи 913 избирателей. ЦИК республики заявляет, что серьезных нарушений в ходе выборов не зафиксировано.
Наблюдающие за проходящим в Азербайджане избирательным процессом директор Американского центра демократии Рейчел Эренфелд и аналитик Института демократии, доктор Радишевски выразили удовлетворение парламентскими выборами, отметили, что “стали свидетелями еще более радостной картины”, чем они себе представляли. Рейчел Эренфелд, в частности, отметила: “Вчера мы провели наблюдение на 10 участках. Мы очень довольны организационными работами. А самое отрадное заключается в том, что каждый избиратель осознает значение своего голоса”.
В свою очередь Радишевски заметил: “Мы проводили наблюдение в странах СНГ – Украине, Киргизии и в других местах. Должен признать, что создание в Азербайджане таких участков голосования высокого уровня произвело на нас большое впечатление. Избиратели осознают свою ответственность и задачи в области демократических выборов. Руководство Азербайджана также максимально использовало имеющиеся возможности для активного участия избирателей, создало условия для участия граждан в демократическом процессе. Должен признать, что ни на одном избирательном процессе в США я не сталкивался с иностранными наблюдателями. Это связано с тем, что процесс голосования в нашей стране осуществляется электронными средствами. Полагаю, что фактор наблюдателей очень важен для демократических выборов. Один из моментов, восхитивших меня в Азербайджане в хорошем смысле этого слова, – это число кандидатов. К примеру, в одном из округов, в котором мы проводили наблюдение, было зарегистрировано 22 кандидата. Это говорит о возможностях, созданных с тем, чтобы каждый рядовой гражданин мог заняться политикой”, сообщает ИА Regnum.