«Վերջին 3 տարիներին Թուրքիան այնքան վերափոխվեց, որ նույնիսկ ես` իբրեւ լավատես, չէի ակնկալում»,- հայտարարեց ԱՄՆ Մարշալի հիմնադրամի Անկարայի գրասենյակի տնօրեն Սուաթ Կինիկլիօղլուն օրերս Երեւանում հրավիրված միջազգային գիտաժողովում: Նրա խոսքերով, կան, իհարկե, թերություններ, սակայն բարեփոխումները Թուրքիայում ակնառու են հատկապես ավելի բաց, ժողովրդավարական հասարակության կայանալու հարցում: Ներկայացնելով Թուրքիայի Եվրամիությանն անդամակցելու վերջին 4 տասնամյակների փորձը, բանախոսը նշեց, որ Եվրամիության հետ աշխատելը հեշտ չէ, եւ «թուրքերը ԵՄ-ի դուռը թակել են ամենավատ ժամանակ. ԵՄ-n ինքը հիմա քաոսի մեջ է, փորձում է մարսել նոր ընդլայնումը եւ շատ հարցերում ունի մտահոգություն»: Ըստ նրա, դա ցավալի, երբեմն նաեւ նվաստացուցիչ է, սակայն իրենք` թուրքերը, հատկապես վերջին տարում շատ լավ հասկացել են, որ գործընթացն ավելի կարեւոր է, քան վերջնական արդյունքը` անդամակցությունը:
Բանախոսը կարծում է, որ անկախ նրանից` Բրյուսելին դուր կգա թե ոչ, հարցն այն է, որ աշխարհի այդ տարածաշրջանը Եվրոպայի մաս է, եւ երկրները ձգտում են եվրոպական արժեքների, ուստի նախ խորհուրդ տվեց չկենտրոնանալ վերջնական արդյունքի վրա: Նա չբացառեց, որ Թուրքիան միգուցե եւ չդառնա ԵՄ անդամ` միաժամանակ կարեւորելով սեփական առաջընթացի ապահովումը: Նա վստահեցրեց, որ Թուրքիան լիովին կատարում է ԵՄ-ի պահանջները եւ չի բանավիճում ԵՄ-ի հետ` համարելով դա Թուրքիայի համար շքեղություն: Ս.Կինիկլիօղլուն նշեց, որ ոք չի կարող կանխատեսել, թե 10-15 տարի հետո ինչպիսի իրավիճակ կլինի. հնարավոր է, որ Եվրոպան պատրաստ լինի բազմամշակութային հասարակության մեջ ապրելու կամ ոչ:
Նա նաեւ կարծիք հայտնեց, որ «1915 թ. տեղի ունեցածը ԵՄ-ի կողմից պաշտոնապես չի դառնա պահանջ Թուրքիայի համար», սակայն հավանաբար կկազմի ընդհանուր բանավեճի մաս եւ անուղղակիորեն կազդի գործընթացի վրա: Ըստ նրա, ինչքան ավելի քիչ դա լինի պաշտոնական պահանջ, այնքան ավելի շատ կմնա բարիդրացիական հարաբերությունների տիրույթում: «Դա ավելի իրական է, եւ թուրքերը պատրաստ են դրան լուծում գտնել»,- հայտարարեց թուրք բանախոսը, հաղորդում է «Երկիր» թերթը:

7 Ноябрь 2005 - 11:55 AMT
“За последние 3 года Турция сильно изменилась, даже я, будучи оптимистом, не ожидал этого”, – заявил в ходе состоявшейся на днях в Ереване международной конференции директор офиса американского Фонда Маршалла в Анкаре Суат Киниклиоглы. По его словам, существуют, конечно, недостатки, однако реформы в Турции очевидны, в частности, в вопросе становления более открытого, демократического общества. Представляя 40-летный опыт Турции в процессе вступления в ЕС, С.Киниклиоглы отметил, что работать с Евросоюзом не просто, и “турки постучали в двери ЕС в самый тяжелый период; сама Европа сегодня находится в состоянии хаоса, пытается переварить новое расширение и озабочена многими проблемами”. По его словам, это болезненно и иногда даже унизительно, но за последний год турки поняли, что процесс важнее, чем конечный результат – вступление. По мнению С.Киниклиоглы, несмотря на то, понравится ли это Брюсселю или нет, вопрос состоится в том, этот регион является частью Европы, и страны стремятся к европейским ценностям. Он посоветовал не концентрироваться на конечном результате.
С.Киниклиоглы не исключил, что Турция может и не стать членом ЕС, отметив важность обеспечения собственного прогресса. Он заверил, что Турция полностью выполняет требования ЕС и не дискутирует с Евросоюзом, считая это для себя роскошью. С.Киниклиоглы отметил, что никто не может предсказать, какова будет ситуация через 10-15 лет, возможно, что Европа будет готова к жизни в многокультурном обществе. Он также выразил мнение, что “события 1915 года не станут официальным требованием ЕС к Турции”, однако могут стать частью общей дискуссии и косвенно повлияют на процесс. По его словам, чем меньше этот вопрос будет озвучиваться в качестве официального требования, тем больше останется в области добрососедских отношений. “Это более реально, и турки готовы найти решение этой проблеме”, – заявил Суат Киниклиоглы, сообщает газета “Еркир”.