7 Նոյեմբեր 2005 - 12:13 AMT
Ամերիկյան «PA Consulting Group» ընկերությունը, որն exit-poll է անցկացրել Ադրբեջանի 125 ընտրատարածքներից 65-ում, հրապարակել է դիտարկման նախնական արդյունքները: 12 տարածքների տվյալները դեռեւս պատրաստ չեն: Հիշեցնենք, որ հարցման է ենթարկվել քվեարկածների յուրաքանչյուր տասներորդը: Հիմնականում, Ադրբեջանի ԿԸՀ տվյալները եւ exit-poll-ի արդյունքները համընկնում են, հաղորդում է «Ռեգնում» գործակալությունը:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ Ադրբեջան այցելած ԱՄՆ պետքարտուղարի Եվրոպայի եւ Եվրասիայի հարցերով տեղակալ Դենիել Ֆրիդը հայտարարել էր, որ ԱՄՆ-ն կճանաչի ԱՀ-ում կայացած ընտրությունների արդյունքները, եթե խորհրդարանական ընտրությունների պաշտոնական տվյալները եւ exit-poll-ի արդյունքների միջեւ տարբերությունը չգերազանցի 2 տոկոսը: Նշենք, որ «exit-poll»-ը ենթադրում է ընտրողների հարցում ընտրատեղամասերում քվեարկությունից հետո: Նման հարցումների տվյալները թույլ են տալիս գնահատել անցկացված ընտրությունների «թափանցիկությունը»: Եթե exit-poll-ի եւ ընտրությունների պաշտոնական արդյունքները էականորեն տարբերվում են միմյանցից, ապա չի բացառվում, որ ընտրությունների ընթացքի վրա էական ազդեցություն է ունեցել այսպես կոչված «վարչական ռեսուրսը»` այդ դեպքում ընտրությունների արդյունքները կեղծվել են:

7 Ноябрь 2005 - 12:13 AMT
Американская компания “PA Consulting Group”, проводившая exit-poll в 65 из 125 избирательных округов Азербайджана, обнародовала предварительные результаты мониторинга. По 12 округам данные пока не готовы. Напомним, что опрашивался каждый 10-ый из числа проголосовавших. В основном, данные ЦИК Азербайджана и результаты exit-poll совпадают, сообщает ИА Regnum.
Напомним, что ранее находящийся с визитом в Азербайджане помощник госсекретаря США по вопросам Европы и Евразии Дэниель Фрид заявил, что США признает результаты выборов в Азербайджане, если между официальными результатами парламентских выборов и exit poll будет разница в 2%. Отметим, что “exit poll” – это опрос избирателей на избирательных участках после процедуры голосования. Данные таких опросов позволяют оценить “прозрачность” проведенных выборов. Если данные exit poll и официальные результаты выборов существенно между собой разнятся, то не исключено, что на ход выборов оказал значительное влияние так называемый “административный ресурс” – в данном случае фальсификация результатов выборов.